reklamı kapat

POPÜLER

Google, Facebook’un da radarındaki drone üreticisini satın aldı [Video]

Satın aldığı farklı alanlardaki şirketler ile çok yönlü bir teknoloji şirketine dönüşen Google, drone olarak adlandırılan insansız hava araçları üreticisi Titan Aerospace‘i satın aldığını resmi olarak duyurdu. Finansal detayları açıklanmayan satın alma sonucunda Google, daha önce Facebook’un da ilgilendiğine ilişkin haberlerin çıktığı drone teknolojileri şirketini bünyesine katmayı başardı.

Advertisement


DRONE’LAR 5 YIL HAVADA KALABİLİYOR, UYDU GÖREVİ ÜSTLENİYOR
Titan Aerospace, özellikle yüksek irtifada uçabilen ve güneş enerjisi ile çalışan drone modellerine yönelik çalışmalarıyla bilinen bir firma. Yerden yaklaşık 20 km yüksekte, 100 km’nin üzerinde bir hızla uçması planlanan drone’lar üzerinde çalışan firmanın projeleri arasında atmosferin üzerinde uçarak uydu görevi üstlenebilecek drone’lar bulunuyor. Firmanın üreteceği drone’ların 5 yıla kadar havada kalabilmesi planlanıyor. Bu da drone’ların maliyetinin benzer irtifada görev yapabilecek uydu sistemlerinin maliyetinin çok daha altında kalmasını sağlıyor.


ÇEVRE OLAYLARINA HIZLI MÜDAHALE AMACIYLA DA KULLANILACAK
Yapılan resmi açıklamada da Titan Aerospace’in yüksek irtifalı drone projelerinin Google’ın halihazırda sürdürdüğü Loon gibi projeleri ile doğrudan örtüştüğü ve tüm dünyaya iletişim ve internet sağlayabilmek için iki firmanın güçlerini birleştirerek hareket edeceği belirtiliyor. Drone’lar Google’ın internet projesinin yanı sıra, uydu mesafesinden görüntüleme yaparak harita gibi uygulamaların da daha ileri seviyeye taşınmasına yardımcı olabilecek. Google’dan yapılan açıklama içerisinde çevre olaylarına da vurgu yapılarak atmosferik uyduların afet durumlarında veya çevresel felaketlerin hızlı tespiti ve müdahalesi gibi vakalarda büyük fayda sağlayacağı belirtiliyor.

KOMPLO TEORİLERİ?
Satın almanın duyurulmasından sonra Facebook’un daha önce açıkladığı internet projesi Connectivity Lab için ortak çalışmayı planladığı Titan Aerospace’in yerine başka bir firma arayışında olduğu ve yakında bu duyurunun da gerçekleştirileceği belirtiliyor. Google’ın yakın zamanda gerçekleştirdiği alımlar aklımıza türlü komplo teorilerini de getirmiyor desek yalan olur. Önce sektörün en gelişmiş robot firmaları ve tüm dünyaya balonla internet projesinin duyurulması, şimdi ise uydu gibi çalışabilen drone’lar. Sizce uzaktan kontrollü Google robotları dünyayı ele geçirebilir mi?

VİDEO