reklamı kapat

POPÜLER

Titan Aerospace

Facebook’un insansız hava araçları, Google’ın internet balonlarına rakip olabilir

İnternetin yaygınlaşmasıyla dünyanın bir hayli küçüldüğünü düşünsek de, dünyanın büyük bir bölümü su ve elektrik gibi temel hizmetlerden sayılan internete hala erişemiyor. Daha önce Google‘ın bu sorunu çözmek amacıyla yürüttüğü Loon projesine yer vermiştik. Ancak Loon balonlarıyla tüm dünyaya internet götürmeyi hedefleyen Google yalnız değil.

Yine internete erişim sorununu çözme çabasıyla başlatılan Internet.org girişiminin en büyük destekçilerinden biri olan Facebook’un, interneti yaygınlaştırma hedefi doğrultusunda Titan Aerospace adlı şirket ile satın alma görüşmelerine başladığı öğrenildi.

Titan Aerospace
Güneş enerjisiyle çalışan ve beş yıl süresince havada kalabilen insansız hava araçları üreten Titan Aerospace’in Facebook bünyesine katılması halinde öncelikle 11 bin insansız hava aracıyla Afrika’da bir ağ kurulması öngörülüyor. Aşağıdaki videoda görebileceğiniz hava araçları, yörünge uydularının gerçekleştirdiği pek çok işlemi yerine getirebilen “atmosfer uyduları” olarak adlandırılıyor. Geleneksel uydulardan çok daha ucuz olan atmosfer uyduları meteorolojik takip, afet yardım çalışmaları, yeryüzü görüntüleme veya iletişim için kullanılabiliyor.

60 milyon dolar maliyeti olması beklenen bu alışveriş, geçtiğimiz günlerde WhatsApp için harcanan 19 milyar doların yanında Facebook’a sudan ucuz görünmüş olmalı.

VİDEO

YORUMLAR