reklamı kapat

POPÜLER

Google, uydulu görüntüleme firması Skybox’ı 500 milyon dolara satın aldı

Google‘ın uyduyla yüksek çözünürlüklü görüntüleme yapan Skybox Imaging firmasını 500 milyon dolara satın aldığı öğrenildi. Skybox’ın sağladığı teknolojinin en başta Google Haritalar ve Google Earth uygulamalarına güncel uydu fotoğraflar eklemek için kullanılması bekleniyor.

Yapılan açıklamaya göre Google, Skybox ekibi ve teknolojisinin sağladığı kapasitenin internet erişimini genişletmesi ve afet yardım çalışmalarında yardımcı olması bekleniyor. Loon projesini uzun süredir yakından izlediğimiz Google’ın söz konusu amaçlarla uydu inşa etmeye başlayacağını da kısa süre önce öğrenmiştik.

Nisan ayında Facebook‘un da ilgilendiği drone üreticisi Titan Aerospace’i bünyesine katan Google, bu firmanın teknolojisini de internet erişimi ve afet arama-kurtarma çalışmalarında kullanmayı hedeflediğini belirtmişti. Ancak Loon, Titan Aerospace ve Skybox derken pek çok koldan uydu mecrasına atılan Google’ın bu hamlelerinin ardında mutlaka daha uzun vadeli ve büyük bir plan yatıyor. Bu planın ne olduğunu henüz bilmesek de, çoktan işe koyulmuş olan komplo teorisyenlerinden fikir edinebiliriz.

YORUMLAR