reklamı kapat

POPÜLER

Google, Twitch’i 1 milyar dolara satın alabilir

Teknoloji gündemindeki son dedikodu, Google‘ın şu sıralar büyük bir satın almaya imza atmak üzere olduğunu söylüyor. Öyle ki oyun stream servisi Twitch‘i gözüne kestirdiği belirtilen Google’ın anlaşma karşılığında 1 milyar dolar ödeyeceği söyleniyor.

Konsol ve bilgisayar oyunlarının popülaritesinin artmasıyla birlikte sektöre dair diğer servisler de durumdan nasibini alıyor. Özellikle oyun içi video ve görev anlatımlarının yer aldığı içerikler YouTube’da milyonlarca kez izlenirken, olayı daha interaktif ve eğlenceli hale getiren canlı yayın servislerinin de olaya dahil olması ortaya keyifli işlerin çıkması sağlıyor. Durumun farkında olan Google, güçsüz kaldığı canlı yayın cephesinde önemli bir atılım yapmaya hazırlanıyor. Buna göre kategorisinin öncü isimlerinden kabul edilen oyun stream platformu Twitch‘i 1 milyar dolar karşılığında satın alacağı söylenen internet devi, servisi 2006 yılında yaklaşık 1.65 milyar dolara satın alarak günümüzün en popüler video izleme sitesi haline dönüştürdüğü YouTube’a entegre etmeyi planlıyor.

TwitchTV
Oyun severlerin oyun içindeyken canlı yayın yapmalarına imkan veren Twitch, kurulduğu 2011 yılından bu yana 35 milyon dolar yatırım almayı başardı ve 45 milyon kullanıcıya ulaştı. Sosyal bir paylaşım ortamını da bünyesinde barındıran platform, özellikle konsollarda geniş kullanıcı grubuna hitap ediyor. Kimi kaynaklar anlaşmada sona gelindiğini ifade ederken, bazı haber sitelerine göre ise görüşmeler henüz sonuca bağlanmış değil. Resmi açıklama yapılana kadar iddia niteliği taşıyan gelişmelerin doğru çıkması halinde, Google’ın YouTube’daki canlı yayın eksikliğini büyük oranda gidererek global arenada daha etkin rol oynamaya başlaması bekleniyor.