reklamı kapat

POPÜLER

Amazon, Twitch’i Google’ın elinden kaptı!

Son dönemde pek çok kaynaktan Google tarafından 1 milyar dolara satın alındığı dedikoduları yayılan çevrimiçi video yayın platformu Twitch, 970 milyon dolar karşılığında Amazon‘un oldu. Böylece YouTube ile birlikte video servisi konusunda tekel olmayı amaçlayan Google büyük bir darbe aldı.

Popüleritesi her geçen gün artan Twitch’in bir büyük balığın dikkatini çekeceği beklenen bir şeydi. Yaklaşık 1 milyon yayıncı tarafından desteklenen servis, aylık 55 milyon tekil kullanıcı ziyaretiyle iştah kabartan bir erişime sahip. Son dönemde kullanıcıların Twitch hesaplarını YouTube kanalları ile entegre edebilmelerini sağlayan özelliğin de eklenmesi, herkes tarafından Google’ın bu işi bitirdiği şeklinde yorumlanmıştı. Ancak uzun süren pazarlıkların durulduğu noktada devreye giren Amazon, Twitch’in şartlarına uyum sağlayarak kazanan taraf oldu.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Twitch CEO’su Emmett Shear, Amazon’u tercih etme sebeplerinin topluluklarına inanmaları olduğunu belirtti. “Sahip olduğumuz değerleri ve uzun vadeli planlarımızı paylaştılar. O noktaya daha hızlı ulaşmamızı sağlamak istediklerini belirttiler. Bu anlaşma sonucunda hemen hemen hiçbir şey değişmeyecek. Ofisimiz, çalışanlarımız, markamız ama en önemlisi bağımsızlığımız olduğu gibi kalacak. Ancak Amazon’un desteği ile birlikte, sizlere çok daha iyi bir Twitch sunma şansımız olacak.”

Kimileri Amazon’dan gelen bu atılımı yadırgayabilir. Ancak yanında oyun kumandasıyla birlikte gelen ve çevrimiçi yayın konusunda oldukça başarılı Amazon Fire TV ve akıllı telefon pazarına giriş yaptıkları yeni cihazları Amazon Fire Phone, Twitch gibi bir servisin tüm nimetlerinden faydalanacaktır. Umarız ki satın alınan tarafın zarar görmediği anlaşmalardan birisi olur bu…