reklamı kapat

POPÜLER

Kick LOG Görsel

Twitch rakibi Kick, Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü kararıyla erişime engellendi

 - Güncelleme: 21 Şubat 2024 11:10

Twitch rakibi Kick, Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü kararıyla erişime engellendi. Ancak halen birçok kişi erişime devam ediyor.

Bu konuda burada geçilen kısa resmi açıklama şöyle oldu: “Kick.com, 20/02/2024 tarihli ve 2024/5 sayılı Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü kararıyla erişime engellenmiştir.” Henüz tüm internet sağlayıcılar tarafından uygulanmayan erişim engeli, bir kullanıcının karşısına şu açıklamalar ile çıkarılmış:

Geçtiğimiz hafta ortaya atılan biri iddia ile Twitch rakibi Kick hakkında BTK’nın resmi bir inceleme başlattığı aktarılmıştı. İbrahim Haskoloğlu tarafından burada ortaya atılan iddia şöyle olmuştu: “Uluslararası Kumar şirketleriyle çalışan, platformunda kumara yer veren ve geçtiğimiz aylarda da Türkiye’ye giren Kick hakkında BTK inceleme başlattı.” Tartışmalı canlı yayın platformu son dönemde Türkiye’de birden fazla yayıncıya teklif götürmüş ve anlaşmalar imzalamıştı. Kick geçtiğimiz yıl da çok büyük bir transfer ile gündeme gelmişti.

Twitch platformunun son dönemdeki en büyük yayıncılarından xQC ya da gerçek adıyla Félix Lengyel, rakip platform Kick ile iki yıl için tam 100 milyon dolarlık bir anlaşma imzalamıştı. Yayıncı transferi özelinde ödenen para açısından çok büyük bir rekora imza atan xQC, Kick anlaşmasını ilginç olarak “özel olmayan” bir yapıda imzaladı. Yani xQC tam 100 milyon dolar alacak olmasına rağmen isterse Kick yanında Twitch’te ya da başka bir platformda yayın yapmaya devam edebilme iznine sahip durumda (Aynı anda olmamak şartıyla). Peki Kick gibi yeni kurulmuş bir platform sadece bir kişiye 100 milyon dolar parayı nasıl verebiliyor?

Platformum arkasında kripto kumar web sitesi Stake yer alıyor. Yani platformun temelinde kumar parası yer alıyor, serviste bu yüzden kumar yayınları ve yayıncıları oldukça yüksek bir orana sahipler. Çok sayıda başka konularda canlı yayın açan yayıncıya da ev sahipliği yapan platform, Twitch’e oranla “güvenli” ya da “iyi denetlenen” bir yer değil ve bu açıdan çok ciddi eleştiriler ile karşı karşıya kalıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Twitch rakibi Kick haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER