reklamı kapat

POPÜLER

YouTube

YouTube garip bir “renk” sistemini test etmeye başladı

 - Güncelleme: 06 Şubat 2024 15:52

Video tarafının devi YouTube, gündeme yeni geldiği üzere garip bir “renk” bazlı filtreleme sistemini test etmeye başladı.

YouTube bahsi geçen sistemi şu an kısıtlı bir kitle üzerinde test ediyor, bu sistem sayesinde kişiler ana ekrandaki tavsiye videoları renklere göre filtreleyebiliyor. Henüz sürecin tam olarak nasıl çalıştığı bilinmiyor ancak YouTube’un video kapağındaki görseli analiz ederek baskın rengi seçtiği ve ona göre filtreleme gerçekleştirdiği düşünülüyor. Örneğin kırmızı renk seçilirse, sistem kişinin karşısına video kapağında kırmızı rengin ağırlıkta olduğu videoları getiriyor. Böyle bir özelliğin neden geliştirildiği tam olarak anlaşılmıyor, altyapının herkese ne zaman geleceği de henüz tam olarak bilinmiyor. Şirket bundan önce önemli bir kilometre taşıyla gündeme gelmişti. Kısa süre önce yapılan resmi paylaşım ile öğrendiğimiz kadarıyla YouTube Music ve Premium 100 milyona ulaştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geçtiğimiz günlerde de Google’ın çatı şirketi Alphabet, 2023’ün son çeyreğinde 86 milyar dolarlık bir gelir açıkladı. Firmanın son çeyrekteki net operasyon geliri ise 23,7 milyar dolar oldu. 2022’nin son çeyreğine oranla ciddi bir artış gören firma, son çeyrekte sadece YouTube ve reklam gelirlerinden 9,2 milyar dolar para kazandı, bulut tarafından ise 9,1 milyar dolar gelir elde edildi.

Abonelikler üzerinde 10,7 milyar dolar gelir sağladıklarını açıklayan firma, devasa işten çıkarmalar yaptığı bir dönemde oldukça büyük gelirler ile hem dikkat çekti hem de tepki topladı. Bu arada son çeyrek kapsamında bir açıklama yapan Google CEO’su Sundar Pichai, Türkiye’de de kullanılabilen Google One bulut hizmetinin yaklaşık 100 milyon aboneye ulaştığını aktardı.

2024’e birden fazla 100 milyon ile giriş yapan Google, son dönemde özellikle üretken yapay zeka tarafına odaklanıyor, buradaki teknolojileri video servisi ile müzik servisine de getiriyor. İleride bu konuda daha fazla sistem hazırlayacak firma, üretken yapay zeka ile yazıdan görsele hizmetler de sunuyor.

YouTube verileri yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici görünen elektrikli motosiklet konsepti: Zero SR-X

İLGİLİ HABERLER