reklamı kapat

POPÜLER

YouTube LOG Tasarım

YouTube, Shorts akışlarına canlı videolar eklemeye başlıyor

Video tarafının açık ara lideri olmayı sürdüren Google platformu YouTube, Shorts akışlarına canlı videolar eklemeye başlıyor.

Google, TikTok korkusuyla oluşturduğu dikey formlu ve kısa süreli Shorts formatını geliştirmeye devam ediyor. Yapılan resmi duyuru ile öğrenildiği kadarıyla artık kişilerin Shorts akışlarına canlı videolar da eklemeye başlayacak olan YouTube, canlı videoları akışta otomatik olarak başlatmayacak, izlemek için altta çıkacak “canlı izle” butonuna basılması gerekecek. Yakında herkese açılacak bu altyapıda, yüksek ihtimalle kısa sürede ciddi bir kullanıcı sayısına ulaşacak. YouTube, kısa süre önce ise gündeme garip bir “renk” bazlı filtreleme sistemini test etmeye başlamasıyla gelmişti. YouTube bahsi geçen sistemi şu an kısıtlı bir kitle üzerinde test ediyor, bu sistem sayesinde kişiler ana ekrandaki tavsiye videoları renklere göre filtreleyebiliyor. Henüz sürecin tam olarak nasıl çalıştığı bilinmiyor ancak YouTube’un video kapağındaki görseli analiz ederek baskın rengi seçtiği ve ona göre filtreleme gerçekleştirdiği düşünülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Örneğin kırmızı renk seçilirse, sistem kişinin karşısına video kapağında kırmızı rengin ağırlıkta olduğu videoları getiriyor. Böyle bir özelliğin neden geliştirildiği tam olarak anlaşılmıyor, altyapının herkese ne zaman geleceği de henüz tam olarak bilinmiyor. Şirket bundan önce önemli bir kilometre taşıyla gündeme gelmişti. Kısa süre önce yapılan resmi paylaşım ile öğrendiğimiz kadarıyla YouTube Music ve Premium 100 milyona ulaştı.

YouTube verileri yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici görünen elektrikli motosiklet konsepti: Zero SR-X

İLGİLİ HABERLER