reklamı kapat

POPÜLER

YouTube Shorts

YouTube, Shorts’ta müzik videoları için “remiks” dönemini başlattı

Video tarafının açık ara lideri olmayı sürdüren Google platformu YouTube, Shorts’ta müzik videoları için “remiks” dönemini başlattı.

Google, TikTok korkusuyla oluşturduğu dikey formlu ve kısa süreli Shorts formatını geliştirmeye devam ediyor. Bu konuda karşımıza çıkan son gelişme ise müzik videoları için atılan “remiks” adımı oluyor. İçerik üreticilere artık YouTube üzerinde listelenen müzik videolarından remiks yapmak ve Shorts olarak paylaşmak adına dört farklı seçenek sunuluyor. Bunların detaylarını şirket kendisi şöyle veriyor:
-Ses: Müzik videosundan sadece sesi alın ve Shorts’ta kullananın.
-Ortak çalışma: Ana müzik videosu ile yana yana bir Shorts oluşturun. Bu sayede siz ve arkadaşlarınız herhangi bir sanatçıyla yan yana koreografi oluşturabilirsiniz.
-Yeşil Ekran: Müzik videosunu Short’unuzun arka planı olarak kullanın. Böylelikle müzik videosunu ilk dinlememe anınızı, içeriğe gerçek zamanlı tepkinizi kayıt altına alabilirsiniz.
-Kes: Bir müzik videosundaki belirli bir sahneyi aklınızdan çıkaramıyor musunuz? O beş saniyelik klibi kesin ve Short’unuza ekleyin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bundan önce yapılan resmi duyuru ile öğrendiğimiz kadarıyla kişilerin Shorts akışlarına canlı videolar eklemeye de başlayan YouTube, canlı videoları akışta otomatik olarak başlatmayacak, izlemek için altta çıkacak “canlı izle” butonuna basılması gerekecek. Yakında herkese açılacak bu altyapıda, yüksek ihtimalle kısa sürede ciddi bir kullanıcı sayısına ulaşacak. YouTube, kısa süre önce ise gündeme garip bir “renk” bazlı filtreleme sistemini test etmeye başlamasıyla gelmişti. YouTube bahsi geçen sistemi şu an kısıtlı bir kitle üzerinde test ediyor, bu sistem sayesinde kişiler ana ekrandaki tavsiye videoları renklere göre filtreleyebiliyor. Henüz sürecin tam olarak nasıl çalıştığı bilinmiyor ancak YouTube’un video kapağındaki görseli analiz ederek baskın rengi seçtiği ve ona göre filtreleme gerçekleştirdiği düşünülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Örneğin kırmızı renk seçilirse, sistem kişinin karşısına video kapağında kırmızı rengin ağırlıkta olduğu videoları getiriyor. Böyle bir özelliğin neden geliştirildiği tam olarak anlaşılmıyor, altyapının herkese ne zaman geleceği de henüz tam olarak bilinmiyor. Şirket bundan önce önemli bir kilometre taşıyla gündeme gelmişti. Kısa süre önce yapılan resmi paylaşım ile öğrendiğimiz kadarıyla YouTube Music ve Premium 100 milyona ulaştı.

YouTube verileri yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici görünen elektrikli motosiklet konsepti: Zero SR-X