reklamı kapat

POPÜLER

Avrupa Birliği LOG Tasarım

Avrupa Birliği, yapay zeka üretimi müstehcen içerikleri suç saymaya başlayacak

Avrupa Birliği, oldukça mantıklı bir adım atarak yapay zeka üretimi müstehcen içerikleri suç saymaya başlayacaklarını açıkladı.

Avrupa Birliği son dönemde dijital dünyanın geleceğini şekillendirecek çok sayıda adım atıyor, yeni gündeme geldiği kadarıyla yapay zeka üretimi müstehcen içeriklerin suç sayılması da masada bulunuyor. 2022’den bu yana görüşülen bir teklifin ilk aşamasını olumlu sonuçlandıran Avrupa Konseyi ve Parlamentosu, dijital seviyeye taşınan siber-şiddet türlerinin suç sayılması önerisini kabul etti. Bu bağlamda deepfake / yapay zeka temelli müstehcen fotoğraflar ve mahrem görüntülerin rıza dışı paylaşımı da net olarak suç haline getirilecek. Ancak üzücü şekilde bu hemen olmayacak. Aktarıldığı kadarıyla masadaki AB tasarısı 2027 yılına kadar yürürlüğe girmeyecek. Geçtiğimiz günlerde de X platformunu merkez alan yapay zeka üretimi cinsel içerikli Taylor Swift görüntüleri çok ses getirmişti. Kaçırdıysanız geçtiğimiz günlerde Taylor Swift’in yapay zeka tarafından üretilen cinsel içerikli görüntüleri X’i sardı ve bağlantılı olarak tüm internete yayıldı. Elon Musk’ın sahibi olduğu X (Eski adıyla Twitter) bu fotoğrafların büyük bölümünü temizledi ancak yine de yayılım yeterince hızlı şekilde engellenemedi. Firma ayrıca süreçte bir adım daha attı ve  “Taylor Swift” aramalarını geçici bir süre için kapattı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu konuda sorulan bir soruya yanıt veren Microsoft CEO’su Satya Nadella, cinsel içerikli Taylor Swift fotoğraflarının “endişe verici ve korkunç” olduğunu söylemiştiBu konuda Beyaz Saray Basın Sözcüsü Karine Jean-Pierre ise, “Taylor Swift’in sahte görüntülerinin sosyal medyada paylaşılması endişe vericidir. Bu tür olayların kadınları ve kız çocuklarını orantısız bir şekilde etkilediğini biliyoruz. Biden yönetimi, yasal önlem yoluyla sahte yapay zeka görüntüleri riskini azaltmamızı sağlamaya kararlıdır” demişti.

Avrupa Birliği gelişmesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER