reklamı kapat

POPÜLER

Google YouTube

YouTube’dan “video silme” konusunda akıllara durgunluk veren başarı [Video]

Dünyanın en büyük video platformu YouTube, biliyorsunuz herkes tarafından ücretsiz olarak kullanılabiliyor. Durum böylece olunca platform içerisinde gerçekten kötü içerikler yüklenebiliyor. Ancak şirket bunlarla savaşma konusunda çok kararlı bir tablo çiziyor. İşte bu konuda açıklanan ve akıllara durgunluk veren son rakamlar.

İnternet devi Google‘ın tarihinde yaptığı en önemli satın almalardan olan YouTube, büyümeye devam ediyor. Bu nedenle de platforma yüklenen videoları kontrol etmek zorlaşıyor. Ancak burada gelişen yapay zeka sistemleri ve teknolojiler şirkete çok büyük yardımcı olmuş gibi görünüyor. Yapılan açıklamada platform, sadece geçtiğimiz yılın son çeyreğinde (Ekim ile Aralık 2017 arası) 8.3 milyon videonun silindiğini belirtiyor. Bunlardan tam 6.7 milyon kadarının otomatik botlar tarafından belirlendiğini söylenen YouTube, bu videoların yüzde 75’inin tek bir izlenme almadan silindiğini de belirtiyor. Söylediğimiz dönemde gerçek kullanıcıların “zararlı” olarak işaretlediği 1.1 milyon videoyu inceleyip silen platform, kurallarına aykırı içeriklere göz açtırmıyor gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YouTube’un görünmez yüzü

Açıklanan rakamlar bakıldığı zaman gerçekten akıllara durgunluk veriyor. 8.3 milyon videonun “zararlı” görülerek silinmesi, otomatik sistemlerin ne kadar önemli olduğunu da gözler önüne seriyor. Buna ek olarak 10 binden fazla insanın da yardımcı olduğu video denetleme ve silme süreci, bizim görmediğimiz arka planda çok büyük bir çalışmanın yapıldığını gösteriyor. Şirketin süreç hakkında hazırladığı bir video ise aşağıda yer alıyor.

Video