reklamı kapat

POPÜLER

müzik, çevrim içi müzik

Dünya genelinde çevrimiçi müzik dinlemek için en çok hangi yöntem kullanılıyor?

İnternetten müzik akışı için kullanıcıların en çok hangi yöntemi ettiğini araştıran çalışma sonuçlandı. Araştırmada öne çıkan bir isim, çevrimiçi müzik servislerini kızdıracak gibi görünüyor.

Her gün internet üzerinden milyonlarla müzik akışı gerçekleştiriliyor. Bunun içinse kullanıcıların tercih ettiği çeşitli yöntemler bulunuyor. Uluslararası Fonogram Endüstrisi Federasyonu’nun gerçekleştirdiği son araştırmada bu yöntemler ve yöntemlere karşılık gelen oranlar internette paylaşıldı. Araştırma sonuçlarında ise bir isim, sahip olduğu büyük oranla oldukça dikkat çekiyor. “Music Consumer Insight Report 2018” adlı araştırmaya göre YouTube, çevrimiçi akışı yüzde 47’lik bir oranla birinci götürüyor. YouTube’un bu kadar çok tercih edilmesi ise kullanıcıların video üzerinden bedava müzik dinleyebilmesine bağlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yasal olmayan indirmeler hala tercih edilen yöntemler arasında

Araştırma, dikkat çekici başka veriler de sunuyor. Örneğin, küresel anlamdaki akış yüzde 52’lik bir oranla videolar üzerinden gerçekleşiyor. Apple Music ve Spotify gibi paralı servislerse sadece yüzde 28’lik bir orana sahip. Ayrıca kullanıcıların yüzde 38’i de müzik dinlemek için yasal olmayan indirme yöntemlerine başvuruyor. Bu dilimden yüzde 32’lik kısım da bunu videoları ses dosyasına çevirerek yapıyor. YouTube, “YouTube-mp3.org” gibi platformdan izinsiz video indirebilen sitelere karşı yasal bir savaş başlatmış olsa da benzer birçok site hala internette yer alıyor. Ücretsiz ses bolluğu ve YouTube videolarını kolayca indirebilme imkanları sayesinde paralı servislerin YouTube’u geriden daha uzun süre kovalayacağı düşünülüyor. YouTube’un da “YouTube Music” isimli paralı bir servisinin bulunduğunu da hatırlatalım.

İlginizi çekebilir

YouTube’dan “video silme” konusunda akıllara durgunluk veren başarı