reklamı kapat

POPÜLER

netflix youttube

Dünya geneli internet trafiğini en çok tüketen servisler hangileri?

Popüler medya içerik sağlayıcısı Netflix, internetteki tüm site ve servisleri geride bırakarak internet trafiğini büyük ölçüde ele geçirdi.

İnternet denince akla ilk Google’ın ismi geliyor olabilir. Ancak internette söz sahibi olan isim, Google değil. Dünya genelinde interneti en çok tüketen servis Netflix, kendi kategorisindeki YouTube’u da geride bıraktı. Servisin birinciliğe oturması üretkenliği ve içeriklerinin kalitesiyle ilişkilendiriliyor. 1997 yılında kurulan servis, özellikle son yıllarda yayımladığı ödüllü yapımlarıyla popüler kültürün en çok mercek altına aldığı isimler arasına girmişti. Sandvine isimli şirketin yayımladığı rapora göre Netflix’in internet trafiğini tüketme oranı yüzde 15. Yine bu rapor, internet akışının büyük çoğunluğunun şifrelenerek yapıldığını belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Netflix’i YouTube takip ediyor

Servisin yüzde 15’lik bir payla elde ettiği birinciliği yüzde 13,1 ile internetteki çeşitli “gömülü” videolar takip ediyor. YouTube ise yüzde 11,4 ile üçüncü sıradayken internette yapılan sörf, %7,8’lik bir orana sahip. Ayrıca, Asya-Pasifik kıtasında sitelere iliştirilen gömülü videolar en çok izlenirken Avrupa’da ise YouTube daha popüler. Genel olarak internetin yüzde 58’i ise video izlemek için kullanılıyor. Bu aktiviteyi yüzde 22’lik bir oranla BitTorrent indirmeleri takip ediyor. Sosyal medya, internetin sadece yüzde 5,1’ini kullanırken çevrimiçi oyunlar arasında League of Legends, %26’lık bir oranla eşlerini geride bırakıyor.

İlginizi çekebilir

Netflix uzaya çıktı