reklamı kapat

POPÜLER

The Mandalorian, Netflix favorisi Stranger Things in tahtını sarstı

The Mandalorian, Netflix favorisi Stranger Things’in tahtını sarstı

Netflix kütüphanesinin rekortmen dizisi Stranger Things rakip servis Disney+ cephesinde kendi dişine uygun rakibi buldu: The Mandalorian.

Disney+’ın Star Wars dizisi The Mandalorian, beklentilerin de üzerinde bir başarı sergiliyor gibi görünüyor. Çevrim içi yayın servislerinin “lideri” konumundaki Netflix cephesinde en güçlü dizilerden biri bildiğiniz gibi Stranger Things. Netflix’in kütüphanesinde her ne kadar pek çok popüler yapım olsa da, 3. sezonuyla rekor kıran Stranger Things’in servisin en çok talep gören dizisi olduğu verisel açıdan görülebiliyor. Parrot Analytics’in yayınladığı yeni rapora göre ise The Mandalorian, Stranger Things’i geride bırakıyor. Hatta sadece onu geride bırakmakla kalmıyor, farklı servislerin Doctor Who, Westworld gibi hayli popüler dizilerini de arka plana itiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

The Mandalorian ilk haftadan favori

Televizyon ve yayın kuruluşları arasında yaptığı veri çalışmalarıyla bilinen Parrot Analytics, verilerinde yayınlandıktan sonraki ilk hafta içinde The Mandalorian’a duyulan talebin aynı süre içinde Westworld 2. sezonuna duyulan talepten yüzde 175 daha fazla olduğu vurgulanıyor. Doctor Who’nun 11. sezonu için bu değer yüzde 72,3. Stranger Things’de ise ilginç bir şekilde 3. değil 2. sezon kıyas alınmış. 2. sezonuna kıyasla The Mandalorian’a duyulan ilgi Stranger Things’den yüzde 69,8 daha fazla. Açıkçası Stranger Things’in 2. sezonunun 3 sezon arasında en başarısız olanı olduğunu düşünüyoruz. Bir de şunu göz önünde bulundurmak gerekiyor. The Mandalorian’ın bölümleri tek seferde yayınlanmıyor. Stranger Things ise tüm sezonu tek seferde yayınlıyor. Yani 7 günün sonunda Stranger Things’in ikinci sezonu çoğunluk tarafından izlendiği için, Stranger Things’de çıkış haftası bilinirlik ve tanınırlık daha çok önem kazanıyor. Bu durumda The Mandalorian’a duyulan ilginin her hafta daha fazla artması bekleniyor. Zira hikaye gelişimi haftalık olarak izleyici merakını körüklüyor ve dizinin internet üzerindeki varlığını da daha uzun süre devam ettirmesini sağlıyor.

İlginizi çekebilir

Netflix’in Aralık 2019 ajandası