reklamı kapat

POPÜLER

Netflix koronavirüs

Netflix tarafından Türkiye özelinde kalite düşürme hamlesi!

Netflix, geçtiğimiz hafta Avrupa’da koronavirüs ile alakalı önemli bir adım atmıştı. İşte bu adım Türkiye’ye tarafına da genişletiliyor.

Koronavirüs nedeniyle evde kalmak zorunda kalan kişiler nedeniyle Avrupa’da internet kullanımı inanılmaz oranda artmış durumda. Bunun önleme adına Netflix geçtiğimiz hafta bir adım attı ve 30 gün için Avrupa’daki kullanıcıların “bit rate” değerini aşağıya çekmeye başladıklarını duyurdu. Bu sayede tüm Avrupa’ya herkese yetecek kadar kararlı / sorunsuz bir internetin sağlanması hedefleniyor. Bu hamlenin Avrupa internetindeki Netflix etkisini yüzde 25 oranında azaltacağı aktarılıyor. İşte bunun bir benzeri Türkiye’de de uygulamaya sokuldu. Biliyorsunuz Türkiye’de de insanlar acil ihtiyaçlar dışında sokağa çıkmamaya çalışıyor. Ayrıca öğrenciler de okullar kapalı olduğu için evde bulunuyor. Bu yüzden de internet kullanımı hiç olmadığı kadar yükselmiş durumda. Burada en çok kullanılan ve kullanıldığı zaman interneti en çok yoran servislerin başında ise Netflix geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Netflix, koronavirüs konusunda yardımcı olmak istiyor

Sputnik’te yer alan habere göre Netflix İçerik İletiminden Sorumlu Başkan Yardımcısı Ken Florance, yaşanılan küresel krize bağlı olarak, sundukları hizmet kalitesini koruyarak telekomünikasyon ağlarındaki Netflix trafiğini yüzde 25 oranında azaltacak bir yöntem geliştirdiklerini ifade etti. Florance ayrıca şunları da söyledi: “Trafikteki bu azalmaya rağmen üyelerimiz tercih ettikleri plan kapsamında yer alan Ultra Yüksek Çözünürlük (UHD), Yüksek Çözünürlük (HD) veya Standart Çözünürlük (SD) seçeneklerinden faydalanmaya devam edebilecek. Türkiye’de önümüzdeki 30 gün boyunca uygulanacak bu yöntemin telekomünikasyon ağları üzerinde önemli bir rahatlama sağlayacağına inanıyorum.” Florance yöntemin tam olarak ne olduğunu söylemiyor ancak anlaşılan Türkiye’deki kullanıcılar için de “bit rate” değeri aşağıya çekiliyor. Bu da kalitenin 30 gün için normalden daha düşük olacağı anlamına geliyor.

İlginizi Çekebilir

Apple’ın yeni iPad Pro modeli ile tanışın