reklamı kapat

POPÜLER

netflix youtube

Netflix sonrası YouTube tarafından gelen kalite düşürme hamlesi!

Dünyanın en büyük eğlence platformları arasında yer alan Netflix sonrasında YouTube da Avrupa merkezli bir kalite düşürme kararı verdi.

Koronavirüs nedeniyle evine kapanan kişiler nedeniyle Avrupa’da internet kullanımı inanılmaz oranda artmış durumda. Daha önce de söylediğimiz gibi bu duruma altyapılar kesinlikle hazır değil. Bundan dolayı Netflix dün akşam bir adım attı ve önümüzdeki 30 gün için Avrupa’daki kullanıcıların “bit rate” değerini aşağıya çekmeye başladıklarını duyurdu. Yani kaliteler önümüzdeki 30 gün boyunca normalden daha aşağıda olacak. Bu da Avrupa’nın internet altyapısı üstündeki yükü azaltacak. İşte bunun bir benzerini dev video platformu YouTube da yapıyor. Firma yaptığı resmi açıklama ile Avrupa’da tüm videoların görüntü kalitesini belirli bir süre için aşağıya çekiyor. Burada tüm videolar için artık otomatik olarak standart çözünürlüğün (480P) seçili olarak geleceği aktarılıyor. Bu sayede Avrupa internet trafiğinin üstündeki yükün azaltılması hedefleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Netflix ve YouTube koronavirüs nedeniyle internet altyapısının çökmesini engellemek istiyor

Bu iki hamlenin de arkasında Avrupa Birliği Komiseri Thierry Breton ve Netflix CEO’su Reed Hastings arasındaki görüşme yer alıyor. Breton’un aynı zamanda konu için Google ve YouTube CEO’larıyla da görüştüğü aktarılıyor. Bu sayede tüm Avrupa’ya herkese yetecek kadar kararlı / sorunsuz bir internetin sağlanması hedefleniyor. Bu hamlenin sadece Avrupa internetindeki Netflix etkisini yüzde 25 oranında azaltacağı gelen bilgiler arasında yer alıyor.

İlginizi Çekebilir

Apple’ın yeni iPad Pro modeli ile tanışın