reklamı kapat

POPÜLER

Netflix koronavirüs

Netflix tarafından kalite düşürme konusunda beklenen adım

Netflix, geçtiğimiz ay Avrupa’da koronavirüs ile alakalı önemli bir adım atmış ve aktarım kalitesini düşürmüştü. İşte bu konuda yeni haber var.

Koronavirüs nedeniyle evde kalmak zorunda kalan kişiler nedeniyle hatırlarsınız geçen ay Avrupa’da internet kullanımı inanılmaz oranda artmıştı. Bunu önlemek adına Netflix geçtiğimiz hafta bir adım atmış ve 30 gün için Avrupa’daki kullanıcıların “bit-rate” değerini aşağıya çekmeye başladıklarını duyurmuştu. Bu sayede tüm Avrupa’ya herkese yetecek kadar kararlı / sorunsuz bir internetin sağlanması hedeflenmişti. Bu hamlenin Avrupa internetindeki Netflix etkisini yüzde 25 oranında azaltacağı aktarılmıştı. İşte bu kalite düşürme hamlesi son gelişmeler ışığında kaldırılmaya başlandı. Firma yeniden ideal bit-rate değerlerini kullanıcılarına vermeye başladı. Yaşanan rahatlık nedeniyle kullanıcılar yeniden daha iyi kalite alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Netflix, koronavirüs odaklı kalite düşürme adımını Türkiye’de atmıştı

Netflix İçerik İletiminden Sorumlu Başkan Yardımcısı Ken Florance, yaşanılan küresel krize bağlı olarak, sundukları hizmet kalitesini koruyarak telekomünikasyon ağlarındaki Netflix trafiğini yüzde 25 oranında azaltacak bir yöntem geliştirdiklerini ifade etmişti. Florance ayrıca şunları da söylemişti: “Trafikteki bu azalmaya rağmen üyelerimiz tercih ettikleri plan kapsamında yer alan Ultra Yüksek Çözünürlük (UHD), Yüksek Çözünürlük (HD) veya Standart Çözünürlük (SD) seçeneklerinden faydalanmaya devam edebilecek. Türkiye’de önümüzdeki 30 gün boyunca uygulanacak bu yöntemin telekomünikasyon ağları üzerinde önemli bir rahatlama sağlayacağına inanıyorum.”

Avrupa sonrasında Türkiye’de de kalitenin normale dönmesi bekleniyor.

İlginizi Çekebilir

Apple’ın yeni iPad Pro modeli ile tanışın