reklamı kapat

POPÜLER

Netflix koronavirüs

Netflix’ten koronavirüs odaklı kalite düşürme hamlesi!

Dünyanın en büyük eğlence platformları arasında yer alan Netflix, Avrupa’da koronavirüs ile alakalı önemli bir adım atmaya başladıklarını duyurdu.

Koronavirüs, Çin’den sonra özellikle Avrupa’da çok büyük sorunlara yol açıyor. Özellikle İtalya, Fransa ve İspanya’dan her gün çok büyük ölüm haberleri geliyor. Bu tehlikeli salgın nedeniyle birçok ülke önemli adımlar atıyor. Bu adımların başında da vatandaşların acil durumlar nedeniyle dışarıya çıkmasını engellemek yer alıyor. Şu an Avrupa’da milyonlarca insan evinden çalışıyor, öğrenciler de birçok yerde okullar tatil edildiği için evlerinde bulunuyor. İşte bu yüzden de Avrupa’da internet kullanımı inanılmaz oranda artmış durumda. Tahmin edebileceğiniz üzere altyapılar bu kadar “eş zamanlı” yüksek internet kullanımı için çok daha hazır değil. Bundan dolayı da Netflix tarafından önemli bir adım geldi. Firma önümüzdeki 30 gün için Avrupa’daki kullanıcıların “bit rate” değerini aşağıya çekmeye başladıklarını duyurdu. Yani kaliteler önümüzdeki 30 gün boyunca normalden daha aşağıda olacak. Bu da Avrupa’nın internet altyapısı üstündeki yükü azaltacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Netflix, koronavirüs konusunda yardımcı olmak istiyor

Bu hamlenin Avrupa Birliği Komiseri Thierry Breton ve Netflix CEO’su Reed Hastings arasındaki görüşmeden sonra kararlaştırıldığı aktarılıyor. Bu sayede tüm Avrupa’ya herkese yetecek kadar kararlı / sorunsuz bir internetin sağlanması hedefleniyor. Bu hamlenin Avrupa internetindeki Netflix etkisini yüzde 25 oranında azaltacağı aktarılıyor. Evlerinde çıkmayan kişilerin büyük bölümü oyun oynuyor, diğerleri ise YouTube ile Netflix gibi platformda takılıyor. Netflix’in hamlesini başka firmaların da destekleyebileceği iddia ediliyor.

İlginizi Çekebilir

Apple’ın yeni iPad Pro modeli ile tanışın