reklamı kapat

POPÜLER

Netflix

Netflix, yerli içerikler ile Türkiye ekonomisine büyük katkı sağladı

Dünyanın en büyük video platformlarından olan Netflix, yerel içerikler ile Türkiye ekonomisine ciddi bir katkıda bulundu.

Netflix imzalı yerli içerikler, birçok kişi öyle düşünmesine rağmen platformun sadece Türkiye’deki kullanıcı sayısını artırmasına fayda sağlamıyor. Hazırlanan yerli içerikler sayesinde binlerce insana Türkiye içerisinde ek iş kaynağı oluyor. İşte bu konuda bir haber gündeme geldi.

Dünya Gazetesi’nin haberine göre Netflix, ‘Hakan: Muhafız’ın lansmanından bu yana tüm Türk yapımlarına yaptığı harcamaların yarattığı ekonomik etkiyi bağımsız bir uluslararası danışmanlık şirketi ile ölçtü. Buna göre, Netflix’te 2018’den bu yana yayına giren 10’dan fazla Türk yapımı yerli dizileri ekonomiye tam 583 milyon TL katkı sağladı ve tam 3 bin 300’den fazla kişiye istihdam yarattı.

Önümüzdeki dönemde daha çok Türk yapımına yatırım yapacağını açıklayan şirket, 10 yapımın daha yolda olduğunu söyledi. Türkiye’nin küresel ticaretine ve kültürel tanıtımına katkıda bulunma potansiyelini önemsediklerini söyleyen Netflix Türkiye Kamu İlişkileri Direktörü Pelin Mavili, içerik yatırımlarına devam edeceklerini açıkladı. Netflix’in önümüzdeki aylarda Türk yapımlar için daha geniş bir döneme gireceğini söyleyen Mavili, “Hem sayı hem de içerik çeşitliliği artacak” dedi.

Türk içeriklerini dünyanın zirvesine taşıyacağına inandıklarını belirten Mavili, “Hayallerimizi gerçekleştirebilmek için çalışmalarımız hızlanacak. Bu ülkenin yetenekli ve yaratıcı ekiplerinin elinden, dünya çapında fenomen olacak Türk yapımları çıkarmak istiyoruz. Pera Palas’ta Gece Yarısı, Uysallar, Sıcak Kafa, Aşk Taktikleri, Erşan Kuneri, Kuş Uçuşu, Yakamoz S-245, Başka Bir Benlik, Aşıklar Bayramı ve adı henüz açıklanmayan Berkun Oya filmi dahil. Ancak bunlarla sınırlı olmayan, gelecek yılın başlarında duyurulacak çok sayıda başlığa imza atıyoruz” diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Netflix en son açtığı yeni bir sayfa ile gündeme gelmişti

Direkt olarak buradan ulaşabileceğiniz yeni internet sitesi, firmanın en popüler içeriklerini hızlıca görebileceğiniz bir merkez konumunda yer alıyor. Belirli tarihler arasında en çok hangi içeriklerin izlendiğini ve izlenme sayısını gösteren sayfa, güzel bir arayüze sahip ancak henüz Türkçe dil desteğine sahip değil.

Bu yeni internet sitesi için Netflix kendisi direkt olarak şunları aktarıyor:

“”Saçma”. “Zırva”. “Cımbızlanmış”. “Denetimsiz”. Yıllar boyu ölçümlerimiz hakkında pek çok geri bildirim aldık. Bu yüzden bu yaz ölçüm konusunda sil baştan çalışmalara başladık ve bugün “Netflix Top 10” web sitemizi yayınlayacak olmanın heyecanını yaşıyoruz. Bu, Netflix’teki en popüler içeriklerin ülke ve dünya bazında haftalık listelerini içeren yeni bir web sitesi.”

İlginizi Çekebilir

Türkiye’de satılan Samsung Galaxy A52’nin içine yakında bakın