reklamı kapat

POPÜLER

elektrikli otomobil yangın

Kolay kolay sönmeyen elektrikli otomobil yangınlarına özel sistem

Elektrikli otomobil modelleri, taşıdıkları büyük pil paketleriyle nedeniyle yangın durumlarında kesinlikle kolay kolay söndürülemiyor.

Daha önce bunun birçok örneğini gördük. Elektrikli otomobil modellerinin, özellikle hibrit değil tamamen elektrikli modellerin altında devasa pil paketleri bulunuyor. Bu genelde lityum-iyon temelli pil paketleri çeşitli darbe ve bükülme durumlarında yangın çıkarabiliyor. Bu nedenle yanarak kül olan onlarca otomobil bulunuyor ve halen yanan elektrikli otomobil haberleri gelmeye devam ediyor..

Örneğin bu bağlamda en güncel ses getiren araçlardan birisi Chevy Bolt EV modeli olmuştu. Bu araçtaki LG’den gelen pillerde bir sıkıntı bulunuyor ve bu da yangına neden oluyor. İşte bu yangını söndürmek yukarıda da dediğimiz gibi hiç ama hiç kolay değil.

İtfaiye ekipleri bu konuda çok zorluk çekiyorlar ve ABD gibi Tesla’nın merkezi olan bir ülkede dahi elektrikli otomobil modellerini söndürmek çok ciddi zaman alıyor. Ancak bu durum hep böyle olmayacak. Çünkü Almanya merkezli firmalardan Rosenbauer, bu süreç için özel bir yangın söndürme aparatı / sistemi geliştirdi.

2022 başında satın alan itfaiye birimlerine gönderilecek aparat, yapısı gereği 8 metre uzaktan söndürme imkanı getiriyor (Bu sayede itfaiyecilerin patlamaya karşı hayati tehlikesi kalmıyor) ve araçların direkt olarak altına girebilecek yapıda tasarlanmış.

Yüksek su basıncı ve özel delici aparatlar ile pil paketlerinin içini suyla dolduran ve böylece hem yangını söndüren hem de pili taşınabilecek kadar güvenli hale getirebilen aparat, yeni dönem için olmazsa olmazlar arasında yer alacak gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elektrikli otomobil yangınlarına daha hazırlıklı olmak zorundayız

Henüz bir video ile gösterimi yapılmayan ancak yukarıdaki fotoğraflar ile yapısı ve çalışma mantığı anlaşılabilen sistem, söylendiği kadarıyla firma tarafından birçok farklı tipte pil paketi ile test edilmiş ve oldukça iyi sonuçlar vermiş durumda.

Bu tarz söndürme sistemlerine elektrikli gelecek ışığında Türkiye dahil hem her ülkenin ihtiyacı bulunuyor. İçten yanmalı motora sahip araçlar artık yavaş yavaş tarihe karışıyor.

İlginizi Çekebilir

Ferrari’nin yeni harikası Daytona Sp3 ile tanışın