reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Model S

Tesla Model S, sürüş sırasında korkutucu bir şekilde alev aldı [Video]

Elektrikli otomobil pazarının lider ismi Tesla, kişilere oldukça güvenli araçlar sunuyor. Ancak biliyorsunuz bu araçlar çok büyük pil paketlerinin üzerinde oturuyor. İşte bu paketler zaman zaman hayati tehlikeler oluşturabiliyor.

Kısa süre önce Los Angeles‘ta yol alan bir sürücünün Tesla Model S aracı alev aldı ve yanmaya başladı. Pil bölümünde başlayan yangın nedeniyle kullanılmaz hale gelen araç, ilginç olarak bu sorunu normal seyir sırasında hiçbir kaza olmadan yaşattı. Pil paketi titanyum malzeme ile korunan Model S, sürücü farkına varmadan bir darbe almış gibi görünüyor. Tesla’nın hemen inceleme altına aldığı araç, elektrikli araçların yangın tehlikesini bir kez daha gözler önüne seriyor. Daha önce de buna benzer birçok haber ile gündeme gelen Tesla, bunun olmaması için elinden geleni yapıyor. Süreçte büyük kazalar sonrasında çıkan yangınlar çok fazla eleştirilmezken, bu tarz bir anda ortaya çıkan beklenmeyen yangınlar birçok kişiyi oldukça korkutuyor. Daha fazla menzil için birim alana daha fazla pil yerleştiren firmalar, bu konuya mutlaka çok sağlam bir çözüm bulmak zorunda gibi duruyor. Özellikle hızlı şarj sırasında çok ısınan pil paketleri, ciddi sorunlar doğurma ihtimali taşıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla, yangın konusunda farklı düşünüyor

Firmanın açıklamasına göre benzin ve dizel araçlar, elektrikli araçlardan (Model ailesi için) yüzde 10 daha fazla yangın riski taşıyor. Ayrıca sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl 150 binden fazla aracın yanarak kullanılmaz hale geldiği belirtiliyor. Ancak tüm bu açıklamalar yaşanan somut örnekleri ortadan kaldırmıyor.