reklamı kapat

POPÜLER

Ford bisiklet

Ford’dan bisiklet sürücülerinin güvenlik sorunlarını çözecek akıllı ceket [Video]

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden Ford, taşımacılığın birçok farklı alanında çalışmalar gerçekleştiriyor. Araştırma geliştirme tarafına büyük bütçeler ayıran firma, bu sefer bisiklet sürücülerine özel bir akıllı ceket ile karşımızda.

Advertisement

Ford‘un bu akıllı cekete verdiği ismi tam olarak “SmartJacket”. Şirketin Londra’da yer alan “Smart Mobility” merkezinde geliştirilen ceket, kıyafet konusunda uzman LUMO ve yazılım firması Tome ortaklığında ortaya çıkmış. Peki bu ceket tam olarak ne işe yarıyor? Ceketin temelinde sayıları gün geçtikçe artan bisiklet sürücülerinin görünürlüğünü artırmak yer alıyor. İçerisinde birçok LED aydınlatma sistemi yer alan ceket, bu sayede güvenliği ciddi oranda artırıyor. Örneğin ceketin kolunda yer alan turuncu renkteki ışıklar sinyal vermek için kullanılabiliyor. Bel kısmına yerleştirilen kırımız renkteki ışıklar ise fren yapıldığı zaman yanıyor. Bünyesinde akıllı telefon takılacak özel bir bölüm de yer alan ceket, buradan aldığı navigasyon verilerini titreşimler ve özel kulaklık ile kişiye aktarabiliyor. Böylelikle kişilerin navigasyon için gözünü yoldan ayırmasına gerek kalmıyor. Özel uygulaması üzerinden kişileri tehlikenin yani aktif trafiğin az olduğu alanlara yönelten ceket, gerçekten güzel görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ford bisiklet

Ford bisiklet sürücülerini güvende tutmaya kararlı

Henüz prototip aşamasında olan ceket, söylendiği kadarıyla bir sonraki aşamaya da geçecek. Gelecekte satışa çıkması için çalıştıklarını belirten firma, bunu yapacak maddi gücünü fazlasıyla elinde bulunduruyor.