reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft HoloLens 2
Microsoft HoloLens 2

Microsoft HoloLens

Microsoft HoloLens 2

Microsoft HoloLens

Bu sefer herkese hitap edecek; işte “Microsoft HoloLens 2” hakkında ilk bilgiler

Artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik ve hologram teknolojilerini bir araya getiren HoloLens, Microsoft’un en ilginç donanımları arasında yer alıyor. Başlığın yenisi hakkında ise dikkat çeken yeni bilgiler var.

Yazılım devi Microsoft, HoloLens üzerinde çok uzun zamandır çalışıyor. Bir türlü son kullanıcıya hitap eder hale gelmeyen başlık, 2019’da ikinci sürüme geçiyor. Son dönemde sık sık gündeme gelmeye başlayan HoloLens 2, şimdiye kadar ortaya çıkan bilgilerde gücünü Snapdragon 845‘ten alacak deniyordu. Yeni gelen bilgiler ise bunun doğru olmadığını gösteriyor. Buna göre başlık direkt olarak Qualcomm‘un yeni XR1 platformu üzerine kuruluyor. Detaylarına aşağıda değindiğimiz bu platform, başlığa üst seviye bir AR ve VR deneyimi yaşatacak gibi duruyor. Snapdragon 845 kadar güçlü olmayan XR1, farkını fiyat-performans oranıyla koyuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Microsoft HoloLens 2

Microsoft HoloLens

Microsoft HoloLens 2

Microsoft HoloLens

Snapdragon XR1 oldukça güçlü bir altyapı kuruyor

Snapdragon XR1, ilk olarak şirketlerin sanal ve artırılmış gerçeklik başlığı üretimini ciddi oranda ucuzlatıyor. İşte bu yüzden de HoloLens 2‘nin son kullanıcıya hitap eden bir başlık olacağı iddia ediliyor. Bu gelecek için çok güzel dururken, XR1 işlemci duyduğumuz kadarıyla oyuna odaklanmıyor ancak 4K 60 FPS video oynatabilecek gücü bünyesinde barındırıyor. Aynı zamanda altı eksende hareket desteği veren donanım, AR tarafında üç boyutlu obje yerleştirme yapabiliyor. OpenGL, OpenCL ve Vulkan destekleri de bulunan XR1, Spectra görüntü işlemcisiyle başlıklardaki kameralardan temiz görüntü verebiliyor. Üç boyutlu ses desteği de bulunan işlemci, bağlantı noktasında Bluetooth ve WiFi‘dan yararlanabiliyor.

İlgili Video

Platformun tanıtım videosu