reklamı kapat

POPÜLER

HoloLens bekleyenlere müjde!

Microsoft, artırılmış gerçeklik gözlüğü HoloLens‘in kullanım alanını artırıyor. Cihaz aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 29 ülkede kullanıma sunuluyor.

Firmaların AR alanındaki çalışmalarına hız vermesinin ardından Microsoft’tan da beklenen haberlerden biri geldi. Dünya çapında daha geniş bir kitleye erişmek isteyen Microsoft, artırılmış gerçeklik gözlüğü HoloLens’i 29 ülkede daha kullanıma sunmaya hazırlanıyor. Avrupa’da erişimi açılan HoloLens’in Ortadoğu pazarındaki ilk temsilcisi ise Türkiye. Cihazın bulunulabilirliğine ilişkin henüz net bir bilgi mevcut değil.

HoloLens nedir?

Microsoft’un artırılmış gerçeklik gözlüğü HoloLens, son kullanıcı için deneyimi geliştirirken firmalar için de çalışma dinamiklerini değiştiriyor. Dijital dünyayı fiziksel ortama taşıyan HoloLens, geniş bir yelpazede etkileşim sunuyor. Üç boyutlu tasarımlarınızı masanızın üstüne taşıyabilir, dijital objelerle etkileşime geçebilir ya da en basitinden oyun oynayabilirsiniz.

Ayarlanabilir başlığı sayesinde kullanım sırasında kullanıcıyı rahat ettirmeye odaklanan gözlük, dahili hoparlörleri sayesinde kulaklıksız kullanılabiliyor. Halihazırda belli başlı uygulamalara destek veren HoloLens’in desteklediği uygulamaları buradan görüntüleyebilirsiniz.

Cihazın yurt dışı fiyatlarına baktığımızda karşımıza iki sürüm çıkıyor. Geliştirici versiyonu 3.000 dolara satılan artırılmış gerçeklik gözlüğünün ticari kullanım için olan sürümü 5.000 dolar.