reklamı kapat

POPÜLER

Ferrari Daytona SP3
Ferrari

Karşınızda markasının en güçlü motoruyla gelen Ferrari Daytona SP3

Hiçbir zaman özel olmayan bir Ferrari otomobil modeli olmadı. Ancak her zaman daha özelleri de var. İşte karşınızda Ferrari Daytona SP3.

2018 yılında tanıtılan çok özel modeller Ferrari SP1 ve SP2 üzerine gelen Ferrari Daytona SP3, efsane üreticinin 1967 yılında düzenlenen 24 saat Daytona yarışında ilk üç sırayı almasını onurlandırmak için hazırlanmış.

Retro ile modern çizgileri bir araya getiren ve tasarım kişiden kişiye değişiyor olmasına rağmen bizce oldukça kışkırtıcı görünen otomobil, tasarım ilhamını temelde P3/4, P330 ve 412P yarış araçlarından alıyor.

Ferrari Daytona SP3 elbette çok güçlü bir hiper otomobil modeli. Hatta araç Ferrari’nin şimdiye kadar ürettiği en güçlü içten yanmalı motor üzerine kuruluyor. Daha detaylı bakarsak aracın kalbinde F140HC kod adına sahip 6.5 litre V12 atmosferik motor bizleri karşılıyor.

812 Competizione’nin ünitesini temel alan motor, 9,250 rpm seviyesinde 829 beygir güç üretiyor. 7,250 rpm seviyesinde 697 Nm tork sunan 12 silindirli motor, limitli olarak maksimum 9,500 rpm devir çevirebiliyor. Oluşan bu gücü F1 temelli ve çift kavramalı 7 ileri otomatik şanzıman aracılığıyla arka aksa aktaran Daytona SP3, elbette yüksek performanslı sürüşe özel frenlere, aktarma organlarına ve aerodinamik gövde yapısına sahip.

0’dan 100 km/s hıza 2,85 saniyede çıkabilen Daytona SP3, 200 km/s hızlanmayı ise sadece 7,4 saniyede tamamlayabiliyor. Özel sürüş güvenlik sistemleri ile donatılan heyecan verici otomobil, 340 km/s hıza kadar rahatlıkla çıkış yapabiliyor.

Farları üstüne adeta bir göz kapağı gibi hareketli parçalar konulan Ferrari Daytona SP3, dışında olduğu kadar içerisinde de modern ancak geçmişe gönderme yapan ince detaylar taşıyor. Özel egzoz sistemi ile V12 motorun inanılmaz sesini unutulmaz bir çığlık haline getiren hiper otomobil, görebileceğiniz üzere istenirse üstü açık olarak da kullanılabiliyor.

Ferrari
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ferrari Daytona SP3, milyarlarca kişinin sadece oyunlarda ya da YouTube videolarında görebileceği otomobil modelleri arasına giriş yaptı

Daytona SP3, özel bir model olduğundan sınırlı sayıda üretilmiş durumda. Burada açıklanan spesifik rakam tam olarak 599. Ancak bu rakamın şu an için ultra zengin dahi olsanız pek de bir anlamı yok. Çünkü aracın 599 tanesi de şimdiden satılmış. Her araç için verilen ücret ise tam 2 milyon euro (25 milyon TL’den fazla) olmuş.

İlgili Video: