reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın ilk insansız ve elektrikli kargo gemisi ile tanışın

Dünyanın ilk insansız ve elektrikli kargo gemisi resmen sularda

Dünyanın ilk insansız ve elektrikli kargo gemisi için resmi gösterimli tanıtım sonunda yapıldı. Bunun için gemi ufak bir tura da çıktı.

Kongsberg ve Yara firmaları tarafından geliştirilen Yara Birkeland, dünyanın ilk tamamen elektrikli otonom kargo gemisi olarak dikkatleri üzerine çekiyor ve artık ticari ciddi şekilde kullanıma geçiş yapıyor.

Gerçek ticari kullanım öncesinde Horten’den Oslo’ya şimdilik personelli olarak bir 70 km’lik gösteri yolculuğu yaptırılan gemi, açıklamaya göre artık sertifika programı kapsamında test edilecek ve gerekli onaylar alındıktan sonra temiz geleceğin bir parçası olacak.

80 metrelik uzunluğu bulunan Yara Birkeland, sonuçlar beklendiği olursa her yıl 1.000 ton CO2’nin atmosfere karışmasını engelleyecek ve resmi olarak 2022 içerisinde gerçek kullanımıyla herkese örnek olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elektrikli ve otonom Yara Birkeland kargo gemisi bir gelecek gösterimi

Teknik olarak daha önce verilen bilgilere göre Yara Birkeland bünyesinde 6,8 mWh kapasitesinde bir pil paketi taşıyor ve güçlü elektrik motorlarıyla 15 knots – 28 km/s hızında yol alabiliyor. Görebileceğiniz üzere birçok diğer kargo gemisinden daha ufak olan otonom gemi, net olarak 60 adet 40’lık konteyner taşıyabiliyor.

Elektrikli yapısı sayesinde sıfır emisyonda görev yapan araç, elbette her türlü duruma karşı uzaktan kontrol edilebiliyor. Bunun için özel bir kontrol merkezi yer alıyor. Bu merkezdekiler gemideki kameralar ile her türlü veriyi elde edebiliyor.

Gemilerdeki dizel motorlardan kaynaklanan zehirli Kükürt Oksit (SOx) ve Azot Oksit (NOx) emisyonlarıyla mücadele için hayat bulan Yara Birkeland, ileride gelecek daha büyük versiyonlara bir test platformu da olacak.

İlgili Video