reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın ilk tamamen elektrikli otonom yük gemisi için tarih verildi

11 Mayıs 2017

Hava kirliliğinin insan sağlığına doğrudan etki ettiği günümüzde, dizel motorların kullanıldığı deniz taşıtları da elektrikleşmeye başlıyor. İlk adımsa beklenenden çok daha yakın.

Karşımıza çıkan her yeni elektrikli otomobil modelinde gerek üreticilerin gerekse bizlerin altını çizdiği nokta çevre kirliliğinin ciddi seviyelere ulaştığı günümüzde emisyonsuz hava sahasına yaptıkları katkı. Yakın dönemde devletlerin de özellikle dizel motorlar üzerinde yapacağı yasaklarla otomobil dünyasında bir dönem yavaş yavaş sona erecek. Bu motorların kullanımın sağlandığı en önemli bölümlerden birisi de deniz taşıtları. Haliyle özellikle büyük yük gemilerinin temiz enerjiyle yol alabilmesi bu süreçte hayati önem arz ediyor. Bu düşünceden yola çıkan iki köklü şirket dünyanın ilk tamamen elektrikli otonom yük gemisi projesini suya indirmek için güçlerini birleştiriyor.


1905 yılında kurulan ve günümüzde 160 farklı ülkede hizmet veren Norveç merkezli Yara ve deniz taşıtları üzerinde teknoloji geliştirmeleri yapan Kongsberg‘i bir araya getiren elektrikli otonom yük gemisi projesi içinse çok fazla beklememiz gerekmeyecek. Yara Birkeland adıyla üretilecek olan geminin suya ilk iniş tarihi 2018‘in son çeyreği. İlk dönemde belirli sayıda mürettebatın kontrol edeceği gemi 2019 yılında uzaktan 2020 yılındaysa tamamen otonom yapıda görevini yerine getirmeye başlayacak. Geminin sürüş teknolojisi gelecek için umut vadedici olsa da azot oksit ve karbon dioksit salınımının olmaması ilk adımda öne çıkan en önemli özelliği. Geminin otomobil sektörüyle aynı anda otonom yapıyla hizmet verecek olması da ayırca dikkat çeken detaylar arasında. Biz de bu gibi projelerin mümkün olan en yakın zamanda geliştirilerek deniz ulaşımında daha aktif kullanılmasını diliyoruz.