reklamı kapat

POPÜLER

NASA mühendisinden Uber’e geleceğin ulaşım aracı için yardım

Geleceğin şehir içi ulaşım vizyonunu açıklayan Uber, hava taşıtları konusunda ciddi bir transfer gerçekleştirdi.

Advertisement

Geleceğin şehir ulaşımı projelerinde elektrikli araçların hakimiyetini, günümüzde geliştirme süreci devam eden projelerle görebiliyoruz. Otomobiller, motosikletler, scooterlar ve örneğini artırabileceğimiz bu araçlar insanoğlunun geleceğinde özellikle metropollerdeki en büyük kurtarıcılarından olacak. Kara taşıtları üzerinde devam eden bu değişim sürecinin sadece bunlarla sınırlı kalmayacağı sinyallerini de yavaş yavaş almaya başlıyoruz. Peki geleceğin şehir içi ulaşım seçeneklerinde bizleri neler bekliyor?

Aslında bunun ilk cevabını ocak ayının ortalarında ünlü uçak üreticilerinden bir tanesi olan Airbus verdi. “Sürücüsüz hava taksileri” isimli projesinin ilk somut adımını bu yıl içerisinde test süreciyle başlatacağını açıklayan Airbus, pilotsuz uçak prototipini gözler önüne sermiş ve gelecek planlarını açıklamıştı. Bugün de son yıllarda ivme kazanan başka bir marka olan Uber, geleceğin taşımacılık teknolojisiyle ilgili planları dahilinde önemli bir adım attı.

Öncelikle Uber’in geleceğin ulaşım seçeneklerine bir çözüm olmak konusundaki planından bahsedelim. Ubere göre gelecekte otomobil, tren ve otobüslere nazaran kullanıcılara alternatif olarak hava taşıtları önemli bir rol üstlenecek. Markanın “Vertiports” adını verdiği ekosistemde elektrikli uçaklar görev yapacak. VTOL (vertical take-off and landing aircraft) adı verilen araçların yer alacağı bu sistemde kullanıcıların istediği noktaya gidebilmesi çok daha hızlı olarak sağlanacağı ifade edilirken, Uber’e göre geliştirilecek araçlar 2 saatlik mesafeleri 15 dakikada kat edebilecek. Bu projenin hayata geçirilmesi ve uçak geliştirmelerin yapılması için 30 yıl NASA’da görev yapan mühendis Mark Moore, Uber ekibine dahil edilerek önemli bir adım atılmış oldu. Uber’in geleceğin ulaşım seçeneklerinde önemli bir opsiyon olmak üzerine geliştirdiği bu yeni adımla birlikte rekabetin hangi boyutlara taşınacağını hep birlikte göreceğiz.