reklamı kapat

POPÜLER

Sürücüsüz hava taksileri 2017’de teste çıkıyor

Bilim kurgu filmlerinde karşımıza çıkan senaryolara adım adım yaklaşıyoruz.

Dünyanın en büyük uçak üreticilerinden bir tanesi olan Airbus, sürücüsüz araç modasına uyarak bu teknolojiyi “göklere” çıkartmak istiyor. Marka, Almanya’nın Münih kentinde gerçekleştirilen DLD (Digital Life Design) konferansında pilotsuz uçak prototip planının tanıtımını gerçekleştirdi. Geleceğin ulaşım araçlarında “sürücüsüz” hava taksilerinin önemli rol alacağını ön gören Airbus bu konuda ilk somut adımlarını 2017’nin sonunda atmak istiyor.

Markanın geçtiğimiz dönemde Vahana Projesi olarak adlandırdığı şehir içi havayolu mobilite sisteminin bir parçasını oluşturan sürücüsüz hava taksileri tek seferde birden fazla yolcu taşıma kapasitesiyle hizmet verecek. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Airbus CEO’su Tom Enders; “Bundan 100 yıl öncesinde şehir içi ulaşım ağı yeraltına yönelmişti. Şimdi teknolojimizle bunu havaya taşıyoruz. Projede şu anda deneme aşamasını yürütüyoruz ve geliştirme sürecini çok dikkatli şekilde yönetiyoruz.” diyerek gelecekte maliyeti çok fazla olan köprü ve yolların inşasına gerek kalmayacağını ifade etti.

Hava kirliliği ve karbon salınımı konusunda da oldukça hassas bir süreç yönetimini gerçekleştiren Airbus, tüm bu teknolojinin elektrik enerjisiyle yapılabileceğine inanıyor. Markanın konsept tasarımında dört önde dört arkada olmak üzere toplamda sekiz pervane görev yapıyor. Otonom sürüş teknolojisiyle yapay zekanın otomobil ve ulaşım sektörünü doğrudan etkileyeceğine inanan Airbus, etkinlik kapsamında dünyanın en büyük reklam helikopterleriyle ilgili de bilgiler paylaştı.