reklamı kapat

POPÜLER

Airbus The Bird of Prey uçak

O bir kuş, hayır o bir Airbus; karşınızda sınırları zorlayan uçak konsepti: The Bird of Prey

Dünyanın en büyük uçak üreticilerinden Airbus, kısa süre önce gerçekten çok ilginç bir konsept hazırladı. Karşınızda eşi benzeri olmayan The Bird of Prey.

Firmalar uçak tasarımlarında kuşların aerodinamik yapılarından sonuna kadar yararlanıyor. Bu doğal uçuş yetenekleri çok yüksek olan canlılardan tasarımcılar çok ciddi şekilde ilham alıyor.  Royal International Air Tattoo Hava Şovu kapsamında bir konsept hazırlayan dev üretici Airbus, The Bird of Prey isimli bu konsept ile hayal gücünün sınırlarını zorluyor. Gerçek bir kuşu andıran kanatlarıyla gerçekten inanılmaz ilginç görünen uçak, şaşırtıcı şekilde jet değil dört adet pervaneli motora sahip. Yine kuşlardan ilham alınan bir ayrık kuyruk tasarımı bulunan hava aracı, firmanın açıklamasına göre 80 kişiyi taşıyabilecek kapasitede. Menzili 1.500 km olarak açıklanan Airbus The Bird of Prey, kağıt üzerinde mevcut çözümlerden çok daha verimli olarak aktarılıyor. Çok sessiz olduğu belirtilen bu uçak, elektrik destekli hibrit bir altyapı üzerine kuruluyor. Turuncu rengi de dikkat çeken uçak, kanatlarında gerçek bir kuş gibi heybetli görünmesini sağlayan eğimli yapı bulunuyor. Bu uçağın şimdilik üretime alınma gibi bir amacı bulunmuyor.

Airbus The Bird of Prey uçak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Airbus, geleceği uçan taksilerde gören firmalardan

Firma çok  uzun süredir Vahana isimli bir uçan taksi geliştiriyor.Dikey iniş ve kalkış yapabilen uçan taksi Vahana, kişilerin telefonlarından çağıracakları bir yapı üzerine kuruluyor ve en yakın boş alana iniş yapması için tasarlanıyor. İlk uçuş testleri uzun süre önce geride bırakılan araç, gerçek anlamda çalışan prototipler arasında bulunuyor. Vahana, gücünü sekiz adet elektrik motorundan alıyor. Bu sayede tek bir büyük pervaneden daha verimli ve güvenli olan uçan taksi, içerisinde sportif bir koltuk ve tek bir ekran barındırıyor. Tek parça kanopi ile yolcusuna güzel bir görüş açısın veren araç, otonom yani bir hava aracı için “pilotsuz kontrol” odağında geliştiriliyor.