reklamı kapat

POPÜLER

Airbus uçak taksi

Airbus, geleceğin uçak taksisi CityAirbus NextGen ile karşımızda

Dünyanın en büyük havacılık şirketleri arasında yer alan Airbus, uçan taksi tarafına büyük önem veriyor. Firma bu konuda yeni bir seçenek gösterdi.

Airbus imzalı ilk uçan taksi modeli CityAirbus adıyla karşımıza çıkmış ve ciddi şekilde dikkat çekmişti. Bu araç en son ilk tamamen otonom uçuşu sorunsuz olarak geçmesiyle ses getirmişti.

Bu deneme kapsamında hava aracının otonom yani pilotsuz şekilde kalkış yaptığı, stabil şekilde havada kaldığı ve otomatik olarak iniş yaptığı aktarılmıştı.

Dört kişilik tasarlanan tamamen elektrikli hava aracı CityAirbus, birden fazla motoruyla (Spesifik olarak 8 x 100 kW) güvenli bir seçenek olarak aktarılmıştı. Geçtiğimiz yıl aracın 120 km/s hıza çıkabileceği ve 110 kWh kapasitesinde bir pil taşıdığı da verilen bilgiler arasında yer almıştı.

Şimdi gelecek gösterimi yapılan CityAirbus NextGen ise 2023 yılında ilk kez uçması, 2025 yılında ise başka firmalara gönderilmesi hedeflenen bir model. Hava aracı şimdilik gerçekten modern bir tasarımla karşımızda yer alıyor.

Sadece 120 km/s hıza çıkabileceği ve 80 km menzil getireceği aktarılan uçan taksi, teknik olarak kağıt üzerinde çok yetersiz görünüyor. Ancak elbette bunların ileride gelişme ihtimali bulunuyor çünkü sayfada gördüğünüz uçan taksi halen bilgisayar ortamında yer alıyor.

Güvenlik için birden fazla motor ile donatılan tamamen elektrikli model, aktarıldığı kadarıyla tek seferde 4 kişiyi taşıyacak ve otonom uçuş özelliklerini de eksik etmeyecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Airbus CityAirbus NextGen ile başka firmalara hizmet verilecek

Evet firma şimdilik kendi uçan taksilerini yönetme ve ticari bir ayrı şirket kurma planı yapmıyor. Airbus’ın amacı geliştirdiği uçan taksiyi başka firmalara satmak olarak açıklanıyor.

İlginizi Çekebilir

Samsung Galaxy S ailesi için hazırlanan geçmişe dönüş videosu