reklamı kapat

POPÜLER

Airbus

Airbus, “Racer” ile helikopterlerin kolaylığı ile uçakların hızını bir araya getiriyor [Video]

Dünyanın en büyük havacılık şirketlerinden olmayı sürdüren Airbus, Racer ile helikopter ile uçakları harmanlandı.

Airbus Racer, helikopterlerin kolaylığı ile uçakların hızını bir araya getiriyor ve ilk defa halka açık olarak sergilendi. Henüz geliştirme/test aşamasında olan yukarıdaki videoda izleyebileceğiniz hava aracı, üstte olduğu gibi yandaki çiftli kanatlarında da motorlar taşıyor, bu sayede dikey iniş kalkış kolaylığı ile yüksek hızı harmanlayabiliyor. Normal helikopterlerin kullanıldığı her alanda kullanıma uygun olan Racer, büyük bir gelecek potansiyeli ortaya koyuyor ve şimdiden çok talep görüyor. Böyle bir modelin önümüzdeki yıllarda özellikle zamana karşı yarış yapılan ambulans helikopteri olarak kullanımı oldukça popüler olacaktır. Dev isim Airbus, bundan önce ilk gösterimi geçtiğimiz yıllarda yapılan CityAirbus NextGen ile ses getirmişti. Airbus imzalı ilk uçan taksi modeli CityAirbus adıyla konsept olarak karşımıza çıkarılmış ve ciddi şekilde dikkat çekmişti. Bu araç en son ilk tamamen otonom uçuşunun sorunsuz olarak geçmesiyle ses getirmişti. O deneme kapsamında hava aracının otonom yani pilotsuz şekilde kalkış yaptığı, stabil şekilde havada kaldığı ve otomatik olarak iniş yaptığı aktarılmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dört kişilik tasarlanan tamamen elektrikli hava aracı CityAirbus, birden fazla motoruyla (Spesifik olarak 8 x 100 kW) güvenli bir seçenek olarak öne çıkmıştı. Geçtiğimiz yıllarda aracın 120 km/s hıza çıkabileceği ve 110 kWh kapasitesinde bir pil taşıdığı da verilen bilgiler arasında yer almıştı. Daha sonra ise gelecek gösterimi yapılan CityAirbus NextGen dikkat çekmişti. İlk aşamada bilgisayar ortamında gösterilen hava aracı için en son gerçek bir gösterim yapılmıştı.

Daha önce 2023 yılında uçması, 2025 yılında ise başka firmalara gönderilmesi hedeflenen model, son verilen bilgilere göre ilk uçuş testine yıl sonunda Airbus’ın Almanya’daki test merkezinde alınacak. 120 km/s hıza çıkabileceği ve 80 km menzil getireceği (Odak nokta sadece şehir içi kullanım ve yüksek hızlı şarj ile kısa sürede yeniden kalkış) aktarılan 12 metre kanat açıklığına sahip uçan taksi, güvenlik için sekiz farklı motor ile donatılan tamamen elektrikli bir model ve tek seferde 4 kişiyi taşıyabilecek (Pilot + üç yolcu). Otonom uçuş özelliklerini de eksik etmeyecek uçan taksi, özellikle sessiz uçuş odağında hazırlanıyor ve bu sayede şehir içi kullanımda kimseyi aşırı rahatsız etmemesi hedefleniyor.

Airbus haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu