reklamı kapat

POPÜLER

Android 15 LOG Tasarım

Android 15 için Private Space ile hırsızlık koruması özellikleri ve Wear OS 5 duyuruldu

 - Güncelleme: 15 Mayıs 2024 21:38

İnternet devi Google bu akşam da yeni duyurular yaptı. Android 15 için Private Space, Wear OS 5 ve fazlası duyuruldu.

Samsung tarafından uzun zamandır sunulan “Secure Folder” özelliğini akla getiren “Private Space” özelliği, ilk defa Android 14 QPR 2 Beta 2 üzerinde test edilmeye başlanmasıyla gündeme gelmişti. Bugün ise Google tarafından Android 15 işletim sisteminin bir parçası olarak duyurulan “Private Space” özelliği, temel olarak kişilerin başkalarının görmesini istemediği uygulamaları gizlemesine imkan tanıyor. Özetle özel uygulamalar ve veriler için gizli bir alan yaratan altyapı, hassas uygulamalar için ekstra bir güvenlik katmanı getiriyor, bu sayede telefonun ana şifresini geçebilenler ya da bilenler bu uygulamalara erişim sağlayamıyor. Bu gizli alanın farklı şekillerde korunmasına imkan tanıyan (Parola, parmak izi vb.) Google, gizli alana alınan uygulamaların bildirimlerini de parolası açılana kadar göstermiyor. Bu arada Android 15 için bugün başka duyurular da oldu. Örneğin yeni işletim sisteminin AV1 kodek desteği kazandığı da belirtildi. Buna ek olarak sürümde çok güzel bir hırsızlık algılama sisteminin olacağı da duyuruldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Theft Detection Lock” denilen özellik, yıl sonunda çıkacak ve cihazlardaki hassas ivmeölçer ile özel yapay zeka altyapısını kullanarak telefonların elden çalınmasını durumlarını tespit etmeye çalışacak. Telefon bu tarz bir hırsızlık yani kapkaç durumu algıladığı anda telefonu otomatik olarak kilitleyecek, bu sayede hırsızlar telefonun verilerine erişemeyecek, uzaktan takibi engellemek için interneti kapatamayacak. Google bugün ayrıca akıllı saatlere özel Wear OS 5 sürümünü de duyurdu. Bu yeni sürümün en büyük fark yarattığı nokta kesinlikle batarya ömrü olacak, Wear OS 5 geldiği saatlerdeki pil ömrünü bazı durumlarda tam üç katına çıkaracak.

Belirli telefonlar için Android 15 Beta 2 sürümünü bugün itibarıyla teste açan Google, “Predictive Back” ya da Türkçe’ye “öngörülebilir geri dönüş” olarak çevrilebilecek özelliği de sonunda geniş çaplı olarak kullanıma alıyor. Android 13’e belirli uygulamalar ve geliştirici altyapısı özelinde getirilen bu özellik, kişilerin uygulamadan çıktıkları zaman ulaşacakları konumu daha çıkmadan önce görmesine imkân tanıyor. Bu kaydırma temelli arayüz kontrolü konusunda faydalı bulunan özellik, Android 15 işletim sistemi ile beraber herkese açılacak.

Android 15 ile beraber güvenlik de artıyor, uygulamalar yerleşik olarak gerçek zamanlı taranarak kişilerin zarar görmesi büyük oranda engelleniyor. Ekran paylaşımlarında, ekrana gelen bildirim temelli mesajların görünmesini engelleyecek ve hesap/uygulama giriş ekranlarını gizleyecek yeni sürüm, tüm cihazlarda tam ekran yerine yalnızca bir uygulamanın içeriğini/görüntüsünün karşı tarafa paylaşılmasına imkan tanıyacak.

Android 15 detayları yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli