reklamı kapat

POPÜLER

Android 15 LOG Tasarım

Android 15 ile özelleştirilebilir titreşim altyapısı da geliyor

Android 15 işletim sistemiyle beraber özelleştirilebilir, Pixel’ler içinse ekstra olarak adaptif titreşim altyapısı da geliyor.

Android 15 işletim sistemiyle beraber kullanıcılar farklı uygulamalara farklı titreşim yapıları ayarlayabilecek. Bu sayede kişiler telefonlarına gelen bildirimin, hangi uygulamadan geldiği ceplerinden çıkarmadan sadece titreşimi hissederek anlayabilecek. Buna ek olarak Google kendi geliştirdiği Pixel telefonlarda adaptif titreşim altyapısı sunacak. Burada telefonların mikrofon ve sensörlerinden yardım alınacak, cihaz bulunduğu yüzeye göre titreşim oranını/seviyesini otomatik olarak kendisi ayarlayacak. Bu sayede sert yüzeyin üstünde duran Pixel’ler yüksek titreşim vererek korkutucu bir gürültü oluşturmayacak. Peki Android 15 ile başka neler gelecek? Sistemde çok sayıda önemli yenilik bulunuyor. Örneğin Samsung tarafından uzun zamandır sunulan “Secure Folder” özelliğini akla getiren “Private Space” özelliği geliyor, özellik temel olarak kişilerin başkalarının görmesini istemediği uygulamaları gizlemesine imkan tanıyor. Özetle özel uygulamalar ve veriler için gizli bir alan yaratan altyapı, hassas uygulamalar için ekstra bir güvenlik katmanı getiriyor, bu sayede telefonun ana şifresini geçebilenler ya da bilenler bu uygulamalara erişim sağlayamıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu gizli alanın farklı şekillerde korunmasına imkan tanıyan (Parola, parmak izi vb.) Google, gizli alana alınan uygulamaların bildirimlerini de parolası açılana kadar göstermiyor. Yeni işletim sistemi AV1 kodek desteği de getiriyor. Buna ek olarak sürümde çok güzel bir hırsızlık algılama sisteminin olacağı da duyurulmuş durumda.

Theft Detection Lock” denilen özellik, yıl sonunda çıkacak ve cihazlardaki hassas ivmeölçer ile özel yapay zeka altyapısını kullanarak telefonların elden çalınmasını durumlarını tespit etmeye çalışacak. Telefon bu tarz bir hırsızlık yani kapkaç durumu algıladığı anda telefonu otomatik olarak kilitleyecek, bu sayede hırsızlar telefonun verilerine erişemeyecek, uzaktan takibi engellemek için interneti kapatamayacak.

Belirli telefonlar için Android 15 Beta 2 sürümünü teste açan Google, “Predictive Back” ya da Türkçe’ye “öngörülebilir geri dönüş” olarak çevrilebilecek özelliği de sonunda geniş çaplı olarak kullanıma alıyor. Android 13’e belirli uygulamalar ve geliştirici altyapısı özelinde getirilen bu özellik, kişilerin uygulamadan çıktıkları zaman ulaşacakları konumu daha çıkmadan önce görmesine imkân tanıyor. Bu kaydırma temelli arayüz kontrolü konusunda faydalı bulunan özellik, Android 15 işletim sistemi ile beraber herkese açılacak.

Android 15 ile beraber güvenlik de artıyor, uygulamalar yerleşik olarak gerçek zamanlı taranarak kişilerin zarar görmesi büyük oranda engelleniyor. Ekran paylaşımlarında, ekrana gelen bildirim temelli mesajların görünmesini engelleyecek ve hesap/uygulama giriş ekranlarını gizleyecek yeni sürüm, tüm cihazlarda tam ekran yerine yalnızca bir uygulamanın içeriğini/görüntüsünün karşı tarafa paylaşılmasına imkan tanıyacak.

Android 15 detayları yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER