reklamı kapat

POPÜLER

Google Android

Google, Android için geliştirdiği yeni hırsızlık sistemini Brezilya’da test etmeye başladı

İnternet devi Google, Android işletim sistemi için geliştirdiği yeni hırsızlık sistemini Brezilya’da test etmeye başladı.

“Theft Detection Lock” denilen bu hırsızlık sistemi, Android 15 işletim sistemi ile beraber yıl sonunda çıkacak. Bu sistem, cihazlardaki hassas ivmeölçer ile yapay zekadan yardım alarak telefonların elden çalınması durumlarını tespit etmeye çalışacak. Telefon bu tarz bir hırsızlık yani kapkaç durumu algıladığı anda kendisini otomatik olarak kilitleyecek, bu sayede hırsızlar telefonun verilerine erişemeyecek. Koruma aktif edildiği zaman hırsızlar uzaktan takibi engellemek için telefonların internetini de kapatamayacak. Android 15 ile elbette başka yenilikler de geliyor. Örneğin, yeni işletim sistemiyle beraber kullanıcılar farklı uygulamalara farklı titreşim yapıları ayarlayabilecek. Bu sayede kişiler telefonlarına gelen bildirimin, hangi uygulamadan geldiği ceplerinden çıkarmadan sadece titreşimi hissederek anlayabilecek. Buna ek olarak Google kendi geliştirdiği Pixel telefonlarda adaptif titreşim altyapısı sunacak. Burada telefonların mikrofon ve sensörlerinden yardım alınacak, cihaz bulunduğu yüzeye göre titreşim seviyesini otomatik olarak kendisi ayarlayacak. Bu sayede sert yüzeyin üstünde duran Pixel’ler yüksek titreşim vererek korkutucu bir gürültü oluşturmayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sistemde çok sayıda başka önemli yenilik de bulunuyor. Örneğin Samsung tarafından uzun zamandır sunulan “Secure Folder” özelliğini akla getiren “Private Space” özelliği geliyor, özellik temel olarak kişilerin başkalarının görmesini istemediği uygulamaları gizlemesine imkan tanıyor. Özetle, özel uygulamalar ve veriler için gizli bir alan yaratan altyapı, hassas uygulamalar için ekstra bir güvenlik katmanı getiriyor, bu sayede telefonun ana şifresini geçebilenler ya da bilenler bu uygulamalara erişim sağlayamıyor.

Google ve Android gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli