reklamı kapat

POPÜLER

Apple LOG Tasarım

Apple, Microsoft’u geçerek yeniden dünyanın en değerli şirketi oldu

Teknoloji devi Apple, Microsoft’u geçerek yeniden dünyanın en değerli şirketi oldu. WWDC24’teki duyurular firmaya iyi geldi.

An itibarıyla 3,30 trilyon piyasa değerine ulaşan Apple, yeniden 3,25 trilyon piyasa değerine sahip olan Microsoft’u geride bırakmayı başardı. WWDC24 sonrasında hisseleri ciddi şekilde artan firma, dünyanın en önemli teknoloji şirketlerinden olmayı sürdürüyor. WWDC24 kapsamında büyük yapay zeka adımları atan Apple, geleceği için oldukça ilginç planlar yapıyor. Çok büyük yatırımlar yaptığı otomobil projesini geçtiğimiz aylarda iptal eden Apple, bir sonraki büyük projesini arıyor ve son bilgilere göre firma geleceği için farklı robotlar üzerinde çalışmalar yapıyor. Şu an çok ama çok erken aşamadaki bu robot planlarının arkasında farklı seçeneklerin yer aldığı söyleniyor. Örneğin Amazon’un geliştirdiği Astro’yu andıran bir robotun evde kullanım için düşünüldüğü ve kişileri evin içinde takip edebileceği söyleniyor. Aynı zamanda ekranını hareket ettirebilen bir masaüstü robotik sistemi de gelecek fikirleri arasında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mark Gurman, Apple yöneticilerinin şirket içindeki toplantılarda ‘insansı robot’ fikrini dahi gündeme getirdiğini aktarıyor. Apple’ın robot projeleri için çok iyi bir “yapay zeka” sistemine ihtiyacı bulunuyor. Yarın akşam düzenlenecek WWDC24 kapsamında iOS, macOS ve fazlası için geliştirdiği üretken yapay zeka sistemlerini karşımıza çıkaracak teknoloji devi, bu alana yaklaşık iki yıldır çok ciddi seviyede yatırım yapıyor.

Apple’ın başka gelecek planları da bulunuyor. Yine Gurman’a göre firma normal bir gözlük kadar ufak artırılmış gerçeklik başlığı üzerinde çalışmalar yapıyor, aynı zamanda bünyesinde kamera olan bir AirPods Pro da masada bulunuyor. Bu ürünün kameralar ile çevreyi görerek kişilere farklı konularda bilgi verebileceği aktarılıyor. Apple’ın bu ürünler için de çok güçlü bir yapay zeka sistemine ihtiyacı bulunuyor.

Apple haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER