reklamı kapat

POPÜLER

tim cook
apple

Dünyanın en değerli 10 markası belli oldu

Fortune Dergisi, dünyanın en çok gelir elde eden 500 şirketinin sıraladığı Global 500 listesini açıkladı. Fortune’un paylaştığı bilgilere göre Apple, geçtiğimiz yılda olduğu gibi bu yıl da teknoloji dünyasında en çok kar eden şirket unvanını kazandı.

Piyasa değeri 921 milyar dolar olan Apple’ın 229 milyar dolar gelire ulaştığı belirtiliyor. Şirketin bir önceki yıl marka değerinin 784,5 milyar dolar olduğunu ve 215,6 milyar dolar gelir elde ettiğini belirtelim. 765 milyar dolar marka değeriyle Amazon’un ikinci sırada, 750 milyar dolar marka değeriyle Alphabet’in  çatısı altına giren Google’ın üçüncü sırada yer aldığını söyleyelim. Dünyanın en çok gelir elde eden şirketlerine bakıldığında ise Cupetinolu şirketin birinci sırada yer almadığı görülüyor. Dünyanın en çok gelir elde eden şirketi Wallmart. 500,343 milyar dolar gelir elde eden şirketi 244,363 milyar dolar gelir elde eden Exxon Mobil takip ediyor. 229,234 milyar dolar gelire ulaşan Apple listede dördüncü sırada yer alıyor.

2018’de dünyanın ilk 1 trilyon dolarlık şirketi hangisi olacak?

Cupertinolu şirket, 1 trilyon dolarlık ilk şirket olma yolunda hızla ilerliyor.  Apple’ın en büyük rakibi Amazon’u geçerek dünyanın ilk 1 trilyon dolarlık şirketi olması bekleniyor.

İlginizi çekebilir