reklamı kapat

POPÜLER

Apple

Apple, uzak geleceği için farklı “robot” fikirlerini masada tutuyor

Bloomberg’den Mark Gurman’a göre teknoloji devi Apple, uzak geleceği için farklı “robot” fikirlerini aktif şekilde masada tutuyor.

Çok büyük yatırımlar yaptığı otomobil projesini geçtiğimiz aylarda iptal eden Apple, bir sonraki büyük projesini arıyor. Bu bağlamda firma geleceği için farklı robotlar üzerinde çalışmalar yapıyor. Şu an çok ama çok erken aşamadaki bu robot planlarının arkasında farklı seçeneklerin yer aldığı söyleniyor. Örneğin Amazon’un geliştirdiği Astro’yu andıran bir robotun evde kullanım için düşünüldüğü ve kişileri evin içinde takip edebileceği söyleniyor. Aynı zamanda ekranını hareket ettirebilen bir masaüstü robotik sistemi de gelecek fikirleri arasında yer alıyor. Mark Gurman, Apple yöneticilerinin şirket içindeki toplantılarda ‘insansı robot’ fikrini dahi gündeme getirdiğini aktarıyor. Apple’ın robot projeleri için çok iyi bir “yapay zeka” sistemine ihtiyacı bulunuyor. Yarın akşam düzenlenecek WWDC24 kapsamında iOS, macOS ve fazlası için geliştirdiği üretken yapay zeka sistemlerini karşımıza çıkaracak teknoloji devi, bu alana yaklaşık iki yıldır çok ciddi seviyede yatırım yapıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elbette Apple’ın başka gelecek planları da bulunuyor. Yine Gurman’a göre firma normal bir gözlük kadar ufak artırılmış gerçeklik başlığı üzerinde çalışmalar yapıyor, aynı zamanda bünyesinde kamera olan bir AirPods Pro da masada bulunuyor. Bu ürünün kameralar ile çevreyi görerek kişilere farklı konularda bilgi verebileceği aktarılıyor. Apple’ın bu ürünler için de çok güçlü bir yapay zeka sistemine ihtiyacı bulunuyor.

Apple haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli