reklamı kapat

POPÜLER

Apple LOG Tasarım

Apple, 600’den fazla çalışanı ile yollarını ayırıyor

 - Güncelleme: 05 Nisan 2024 08:36

Dünyanın en değerli teknoloji şirketi olmayı sürdüren Apple, 600’den fazla çalışanı ile yollarını ayırıyor.

Otomobil projesini geçtiğimiz ay iptal eden Apple, bugün öğrendiğimiz kadarıyla büyük oranda o projede görev alan 600 kişiyi işten çıkarma kararı aldı. Bu durumu yasal kurallar gereği 60 gün önceden haber veren şirket, otomobil projesi üzerinde çalışan büyük ekibin bir bölümünü yapay zeka sistemleri gibi bazı başka alanlara kaydırmıştı. Pandemi sonrasında karşımıza çıkan büyük işten çıkarma furyasına dahil olmayan teknoloji devi, bu sefer başka bir çözüm bulamadı ve kötü işten çıkarma haberi veren firmalar arasına dahil oldu. Apple’a yönelik sağlam kaynak Mark Gurman’a göre şirket gelecek için bir robot fikrini masaya getirmiş durumda. Şu an çok ama çok erken aşamadaki bu robot odağının arkasında farklı seçeneklerin yer aldığı söyleniyor. Örneğin bir robotun direkt olarak ev içi kullanım için düşünüldüğü ve kişileri evin içinde takip edebileceği söyleniyor. Aynı zamanda ekranını hareket ettirebilen bir masaüstü robotik sistemi de gelecek fikirleri arasında yer alan şirketten çok yakında yeni iPad’ler gelecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yine Gurman’a göre OLED iPad Pro’lar ve aynı zamanda yeni iPad Air’ler mayıs ayının başında lanse edilecek. Yeni modelleri haziran ayındaki WWDC24 öncesinde tanıtmak isteyen Apple, bu konuda iPad tutkunlarını fazlasıyla sabırsızlandırıyor. Burada özellikle OLED modeller dikkat çekiyor, tabletler için birçok farklı iddia gündeme geliyor. Örneğin Apple uzun yıllardır sattığı monitörler için mat kaplama opsiyonu (Apple buna Nano-Texture Glass adını veriyor) sunuyor.

Bu kaplama yansımayı önlediği için çoğu kişinin hoşuna gidiyor, son iddialar Apple’ın OLED iPad Pro modelleri için de mat kaplama opsiyonu sunabileceğini gösteriyor. iPad tarafına eğer gerçekse ilk defa getireceği mat kaplamayı daha pahalıya satacağı düşünülen Apple, bu konuda birçok kişiyi memnun edebilir çünkü iPad’ini hali hazırda mat ekran filmiyle kullanan çok sayıda kişi bulunuyor. Daha ince çerçeveler taşıyacak denilen bu yeni ürünler için bir etkinlik düzenlemeyecek teknoloji devi, onun yerine resmi internet sitesi üzerinden basın bültenleri ve reklam videoları ile tanıtım gerçekleştirecek.

Apple haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER