reklamı kapat

POPÜLER

Sora

Ses getiren Sora cevabı hakkında YouTube CEO’su konuştu

OpenAI CTO’su Mira Murati’den yöneltilen, “Sora, YouTube videoları ile eğitildi mi?” sorusuna kaçamak bir cevap gelmişti.

OpenAI CTO’su Mira Murati geçtiğimiz ay Joanna Stern tarafından sorulan, “Sora, YouTube videoları ile eğitildi mi?” sorusuna bir süre düşündükten sonra şaşırtıcı şekilde, “Ondan tam olarak emin değilim” cevabını vermişti. Sistemin eğitiminde herkese açık videoları ve aynı zamanda özel olarak lisansladıkları video setlerini kullandıklarını belirten Murati, yasal bir sorun yaşamamak adına direkt olarak kabul etmiyor, ilginç olarak da reddetmiyor ancak çok ama çok yüksek ihtimalle Sora’nın eğitiminde YouTube’daki milyonlarca videodan yardım alındı (Google bundan hiç hoşlanmayabilir ve önümüzdeki dönemde kanıt bulursa resmi bir dava açabilir). Sistemin nefes kesen mevcut haline YouTube’daki videolardan destek alınmadan gelmesi çok mümkün görünmüyor, OpenAI genel olarak herkese açık içeriklerin LLM (Büyük Dil Modeli) eğitiminde ücretsiz şekilde kullanılabileceğini düşünüyor. Bu konuda ilk defa konuşan YouTube CEO Neal Mohan, OpenAI’ın Sora’yı eğitmek için YouTube videolarını kullanıp kullanmadığını bilmiyor ancak böyle bir durumun platformun politikalarının açık bir ihlali olacağını belirtiyor. YouTube önümüzdeki dönemde bu konu özelinde OpenAI’a ciddi bir dava açabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Eğer kaçırdıysanız firmanın yeni yapay zeka modeli “Sora”, yazılanlardan 60 saniyelik videolar üretebiliyor ve çok ama çok iyi sonuçlar ortaya koyuyor. Bu alana biraz geç giriş yapan ancak çok iddialı bir altyapı hazırlayan firma, Sora’nın olası güvenlik risklerine karşı ilk aşamada belirli kişilere açılacağını belirtiyor. Sistemin kötüye kullanımını engellemek adına herkese açık genel çıkışı daha sonra yapacaklarını söyleyen ve Mira Murati tarafından yapılan açıklamaya göre herkese açık kullanımı önümüzdeki aylarda başlatmayı hedefleyen firma, Sora’nın çok sayıda karaktere / insana / canlıya / objeye sahip kompleks sahneler üretebildiğini belirtiyor, gösterilen ilk örnekler de bunu doğruluyor.

Kişilerin isteklerini fiziksel gerçeklik ile harmanlayan sistem, henüz mükemmel değil ve OpenAI da bunu kabul ederek bazı zayıf yanların olduğunu açık olarak belirtiyor. Elbette DALL-E gibi zaman içerisinde daha iyi hale getirilecek Sora, çok büyük bir gelecek potansiyeli ortaya koyuyor. Sistem için OpenAI örnek videolar da paylaşmaya da devam ediyor. Firmanın buradaki resmi TikTok hesabından her gün Sora ile üretilmiş inanılmaz videolar geliyor.

Open AI Sora yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu