reklamı kapat

POPÜLER

OpenAI Sora

OpenAI imzalı Sora rakibi bir sistem daha geldi: “KLING”

OpenAI imzalı Sora rakibi bir sistem daha geldi. KLING adı verilen Kuaishou imzalı sistem, oldukça iyi sonuçlar ortaya koyuyor.

Yazılanlardan videolar oluşturabilen ve buradaki X paylaşımında da görebileceğiniz üzere gerçekten çok iyi sonuçlar ortaya koyan KLING, Çin merkezli Kuaishou tarafından geliştiriliyor. 2 dakikaya kadar 1080P çözünürlükte 30 fps videolar oluşturabildiği belirtilen servis, ileride yapay zeka üretimi olduğu kesinlikle belli olmayan içerikler oluşturma potansiyeline sahip. Resmi sitesi burada yer alan servis, şimdilik herkese açık değil gibi görünüyor. OpenAI imzalı Sora ise bu aralar sık sık bir YouTube gelişmesi ile ses getirmişti. OpenAI CTO’su Mira Murati geçtiğimiz aylarda Joanna Stern tarafından sorulan, “Sora, YouTube videoları ile eğitildi mi?” sorusuna bir süre düşündükten sonra şaşırtıcı şekilde, “Ondan tam olarak emin değilim” cevabını vermişti. Sistemin eğitiminde herkese açık videoları ve aynı zamanda özel olarak lisansladıkları video setlerini kullandıklarını belirten Murati, yasal bir sorun yaşamamak adına direkt olarak kabul etmiyor, ilginç olarak da reddetmiyor ancak çok ama çok yüksek ihtimalle Sora’nın eğitiminde YouTube’daki milyonlarca videodan yardım alındı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sistemin nefes kesen mevcut haline YouTube’daki videolardan destek alınmadan gelmesi çok mümkün görünmüyor, OpenAI genel olarak herkese açık içeriklerin LLM (Büyük Dil Modeli) eğitiminde ücretsiz şekilde kullanılabileceğini düşünüyor. Bu konu daha sonra bir kez daha gündeme geldi çünkü OpenAI COO’su Brad Lightcap da tarafına yöneltilen, “Sora YouTube videolarıyla mı eğitildi?” sorusuna cevap vermekten kaçındı.

Bu konuda konuşan YouTube CEO’su Neal Mohan, OpenAI’ın Sora’yı eğitmek için YouTube videolarını kullanıp kullanmadığını bilmiyor ancak böyle bir durumun platformun politikalarının açık bir ihlali olacağını belirtiyor. YouTube önümüzdeki dönemde bu konu özelinde OpenAI’a ciddi bir dava açabilir. Eğer kaçırdıysanız firmanın yeni yapay zeka modeli “Sora”, yazılanlardan 60 saniyelik videolar üretebiliyor ve çok ama çok iyi sonuçlar ortaya koyuyor.

KLING yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu