reklamı kapat

POPÜLER

iOS 18 LOG Tasarım

İddiaya göre iOS 18 özel bir “Parolalar” uygulaması içerecek

Bugün Bloomberg’den Mark Gurman tarafından ortaya atılan iddiaya göre iOS 18 özel bir “Parolalar” uygulaması içerecek.

Gurman, Apple’ın iOS 18 ve aynı zamanda yeni MacOS işletim sistemlerine özel bir “Parolalar” uygulaması ekleyeceğini aktarıyor. Bu uygulama ile LastPass ya da 1Password gibi üçüncü parti parola servislerine rakip olacak Apple, uygulamanın temeline iCloud Anahtar Zinciri altyapısını koyacak. Bu yeni uygulama hakkında Gurman şunları paylaşıyor: “Uygulama, kullanıcı giriş bilgilerinin bir listesini içeriyor ve detayları hesaplar, Wi-Fi ağları ve Passkey’ler gibi farklı kategorilere ayırıyor. Vision Pro ve Windows bilgisayarlarda da çalışacak yeni uygulama, oturum açma ekranında giriş bilgilerini (web sitelerine veya uygulamalara) otomatik olarak doldurabilir. Ayrıca doğrulama kodlarını destekleyebilir ve Google Authenticator uygulamasına benzer bir kimlik doğrulama uygulaması olarak da hizmet verebilir.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu arada WWDC 2024 etkinliği kapsamında tanıtılacak iOS 18 ile “Mail” uygulaması da yapay zeka özellikleri kazanacak gibi görünüyor. Yeni ortaya atılan iddialara göre, iOS 18 içindeki yeni Mail uygulaması, Apple’ın şirket içinde Ajax olarak geçen büyük dil modelini kullanarak kişilerin e-posta cevapları oluşturmasına imkan tanıyacak. Burada hem akıllı cevaplar sunulacak hem de sistemden belirli konularda kullanıcıların yerine mesaj yazılması istenebilecek. Aynı zamanda Mail içindeki arama sistemini de güncelleyecek Apple, bu üretken yapay zeka özellikleriyle kişilere zaman kazandırmak istiyor.

Bloomberg’den Mark Gurman’ın iddiasına göre LLM (Büyük Dil Modeli) destekli Siri, iOS 18 işletim sistemine ancak 2025 yılında gelecek. Siri şu anda en kötü sesli dijital asistanlar arasında yer alıyor. Bu yüzden uzun zamandır Apple’ın LLM (Büyük Dil Modeli) destekli yeni nesil Siri ile büyük bir atılım gerçekleştirmesi isteniyor. Yeni gelen iddialara göre bunun için daha uzun bir süre beklememiz gerekecek. Çünkü LLM (Büyük Dil Modeli) destekli Siri ancak 2025 yılında çıkacak bir iOS 18 güncellemesi ile kullanıma sunulacak. Bu henüz kesin değil ancak beklenen güncellemenin spesifik olarak iOS 18.4 ile gönderilmesi bekleniyor.

Mark Gurman’ın daha önce paylaştığı bir habere göre iOS 18 işletim sistemiyle beraber “Denetim Merkezi” sonunda bir güncelleme görecek. Apple buna ek olarak “Ayarlar” için de bir güncelleme gerçekleştirecek. Bu güncelleme kapsamında ayarlar ekranının daha sade hale geleceği ve ayarlar içerisindeki arama sisteminin iyileştirileceği iddia ediliyor. Yeni işletim sistemi ile ayarlar içindeki menüleri daha anlaşılır bir yapıda organize edeceği belirtilen Apple, denetim merkezi için de kullanışlı bir güncelleme planlıyor. Şirketin denetim merkezi için yeni bir müzik widget’ı sunacağını belirten Gurman, bölümdeki akıllı ev kontrollerinin geliştirileceğini de söylüyor.

iOS 18 haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması