reklamı kapat

POPÜLER

iOS 18 LOG Tasarım

iOS 18 alacak iPhone modelleri ortaya çıkarıldı

iOS 18 işletim sistemi için WWDC24 öncesinde yeni bilgiler geldi. Bu sefer işletim sistemini alacak iPhone’lar ortaya çıkarıldı.

iOS 18 işletim sistemi, sağlam kaynakların iddiasına göre eylül ayında şu iPhone modellerine yüklenebilecek: iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro, iPhone 15 Pro Max, iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro, iPhone 14 Pro Max, iPhone 13, iPhone 13 mini, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, iPhone 12, iPhone 12 mini, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max, iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max, iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR, iPhone SE (2. nesil) ve iPhone SE (3. nesil).” iPadOS 18 ise şu iPad modelleriyle uyumlu olacak deniyor: 2018 ve sonrasında çıkan iPad Pro’lar, 2019 ve sonrasında çıkan iPad Air’ler, 2019 ve sonrasında çıkan iPad mini’ler ve 2019 ve sonrasında çıkan iPad’ler. Peki iOS 18 için başka neler biliyoruz? Dün çıkan son bilgilere göre Apple, iOS 18 ile beraber kişilerin Mail, Mesajlar, Notlar, Telefon, Fotoğraflar, Safari ve Ayarlar’ın Face ID ile kilitlemesine izin verecek. Şu anda sadece Apple’ın iPhone’larda yerleşik olarak gelen uygulamalar/hizmetler için sunulacak gibi görünen bu özellik, ekstra bir güvenlik katmanı ekleyecek. iOS 18 ile aynı zamanda koyu arayüz modunu merkeze alan bir yenilik de sunulacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iOS 18’de koyu arayüz modu aktif edildiği zaman ana ekrandaki uygulama simgeleri de kararacak. Bu özelliğin ilk aşamada sadece Apple’ın uygulamalarına özel olacağı düşünülüyor. Ancak Apple’ın bu imkanı diğer uygulamalara getirmek adına bir API hazırladığı düşünülüyor. Yeni sürümle beraber uygulama simge renklerinin istenildiği gibi değiştirilebileceği de söyleniyor. Çıkan diğer bilgilere göre iOS 18, iMessage için emoji tepki sistemi yanında, mesajların daha sonra gönderilmek üzere zamanlanmasına da imkan tanıyacak. iOS 18 ile sesli asistan Siri de çağ atlayacak. Bazı kaynaklar Siri için tasarlanan birçok özelliğin 2025 yılına kalacağını iddia ediyor ancak kesinlikle büyük bir güncelleme geliyor.

Örneğin Siri, sesli komutlar aracılığıyla kamerayı kontrol edebilecek. Siri ile ses kaydetmek eskiye nazaran çok daha iyi hale gelecek. Siri, yeni dönemde Apple Mail uygulamasının da merkezinde yer alacak. iOS 18 ile Denetim Merkezi’ni çok sayfalı hale getirecek Apple, bu sayede kullanıcı deneyimini geliştirecek.

Ortaya atılan diğer iddialara göre, iOS 18 içindeki yeni Mail uygulaması şirket içinde Ajax olarak geçen büyük dil modelini kullanarak kişilerin e-posta cevapları oluşturmasına imkan verecek. Burada hem akıllı cevaplar sunulacak hem de sistemden belirli konularda kullanıcıların yerine mesaj yazılması istenebilecek. Apple, aynı zamanda Mail içindeki arama sistemini de güncelleyecek ve bu üretken yapay zeka özellikleriyle kişilere zaman kazandıracak.

Bloomberg’den Mark Gurman tarafından geçtiğimiz hafta ortaya atılan iddiaya göre iOS 18 özel bir “Parolalar” uygulaması içerecek. Gurman, Apple’ın iOS 18 ve aynı zamanda yeni MacOS işletim sistemlerine özel bir “Parolalar” uygulaması ekleyeceğini aktarıyor. Bu uygulama ile LastPass ya da 1Password gibi üçüncü parti parola servislerine rakip olacak Apple, uygulamanın temeline iCloud Anahtar Zinciri altyapısını koyacak. Bu yeni uygulama hakkında Gurman şunları paylaşıyor:

“Uygulama, kullanıcı giriş bilgilerinin bir listesini içeriyor ve detayları hesaplar, Wi-Fi ağları ve Passkey’ler gibi farklı kategorilere ayırıyor. Vision Pro ve Windows bilgisayarlarda da çalışacak yeni uygulama, oturum açma ekranında giriş bilgilerini (web sitelerine veya uygulamalara) otomatik olarak doldurabilir. Ayrıca doğrulama kodlarını destekleyebilir ve Google Authenticator uygulamasına benzer bir kimlik doğrulama uygulaması olarak da hizmet verebilir.”

iOS 18 haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması