reklamı kapat

POPÜLER

iOS 17 iOS 17.0.1 LOG Tasarım

iOS 18 ve iPadOS 18 alacak cihazlar için yeni liste geldi

 - Güncelleme: 02 Nisan 2024 09:57

10 Haziran tarihli WWDC24 kapsamında lanse edilecek iOS 18 ve iPadOS 18 sürümlerini alacak cihazlar için yeni bir liste paylaşıldı.

Eğer daha önce sağlam bilgiler vermiş kaynaktan gelen bilgiler gerçekten doğruysa iOS 18 işletim sistemine direkt olarak aşağıdaki iPhone modelleri geçirilebilir:
-iPhone 15
-iPhone 15 Plus
-iPhone 15 Pro
-iPhone 15 Pro Max
-iPhone 14
-iPhone 14 Plus
-iPhone 14 Pro
-iPhone 14 Pro Max
-iPhone 13
-iPhone 13 mini
-iPhone 13 Pro
-iPhone 13 Pro Max
-iPhone 12
-iPhone 12 mini
-iPhone 12 Pro
-iPhone 12 Pro Max
-iPhone 11
-iPhone 11 Pro
-iPhone 11 Pro Max
-iPhone XS
-iPhone XS Max
-iPhone XR
-iPhone SE (2. jenerasyon)
-iPhone SE (3. jenerasyon)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPadOS 18 alacak iPad modelleri ise şunlar olabilir:
-iPad: 2019 ve sonrası
-iPad mini: 2019 ve sonrası
-iPad Air: 2019 ve sonrası
-iPad Pro 2018 ve sonrası
Son paylaşımlara göre iPadOS 18 aşağıdaki cihazlara gelmeyecek:
-iPad (6. nesil)
-iPad Pro (12,9 inç) (2. nesil)
-iPad Pro (10,5 inç)

iOS 18 için şimdiye kadar çok sayıda bilgi geldi. Örneğin Apple, Mark Gurman’a göre iOS 18 ile beraber arayüzde bazı görsel değişiklikler ya da güncellemeler de yapacak. Uzun zamandır temel olarak aynı kalan iOS işletim sistemi, yüksek ihtimalle visionOS’ten gelen bazı değişiklikler ile biraz daha modern ya da taze hale getirilecek. Bu arada Apple’ın macOS için de bir tasarım güncellemesi yapacağı ancak oradaki çalışmaların henüz çıkışa hazır olmadığı belirtiliyor. iOS 18’in en büyük değişikliği ya da öne çıkan yanı ise kesinlikle yapay zeka olacak, burada Siri dahi yenilenecek.

Daha önce doğru bilgiler vermiş bir kaynağa göre Apple, üretken yapay zekâ temelli olacak yani gücünü büyük bir dil modelinden (LLM) alacak sesli / dijital asistan Siri için ilk tanıtımı WWDC24 kapsamında yapmayı planlıyor. Yeni Siri’nin çok daha akıllı olacağı ve kişilerle şimdiye oranla çok daha doğal şekilde iletişim kurabileceği söyleniyor. iOS 18 işletim sistemini direkt olarak yapay zekâ odağıyla geliştiren teknoloji devi, bu konuda önemli bazı çalışmalar yapıyor.

Örneğin The New York Times tarafından elde edilebilen bilgilere göre Apple üzerinde çalıştığı kendi yapay zeka modelini, en az 50 milyon dolarlık çok yıllı bir anlaşma üzerinden haber sitelerindeki bilgileri / içerikleri kullanarak eğitmeyi hedefliyor. Süreçte adı geçen haber siteleri arasında Condé Nast, NBC News, Vogue, Wired, Vanity Fair, Ars Technica, Glamour, The New Yorker, GQ ve fazlası yer alıyor, listeye zamanla başka platformların da dahil edilmesi bekleniyor. Kendi yapay zeka modelini eğitmek adına Google’dan çekeceği verileri kullanması çok riskli olan teknoloji devi, sürece hem etik hem de yasal olarak doğru şekilde yaklaşmak istiyor.

iOS 18 yanında bu da ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması