reklamı kapat

POPÜLER

Runway Gen-3 Alpha

OpenAI Sora’nın rakibi Runway Gen-3 Alpha kullanıma açıldı

OpenAI Sora’nın rakibi video odaklı üretken yapay zeka sistemleri ses getirmeye devam ediyor. Bu sefer Runway Gen-3 Alpha çıkışını yaptı.

Geçtiğimiz ay içinde tanıtılan Runway Gen-3 Alpha, OpenAI’ın Sora’sı gibi yazılanlardan videolar oluşturabilen bir servis. 10 saniye uzunluğunda yüksek kaliteye sahip videolar üretebilen sistem, özellikle yüksek gerçekçiliğe odaklanıyor. Bugün itibarıyla buradaki bağlantı üzerinden herkese açılan Gen-3 Alpha ile burada ya da burada görebileceğiniz etkileyici içerikler oluşturulabiliyor. Bundan önce ise Luma AI’ın yeni sistemi Dream Machine gelmişti. Tanıtım videosunu aşağıda izleyebileceğiniz sistem, şu an 2 dakika içerisinde 5 saniyelik yüksek kaliteli sonuçlar ortaya koyabiliyor. Zamanla daha uzun içerikler üretebileceği belirtilen teknoloji, deneyenleri fazlasıyla etkiliyor. Sistem ile üretilen bazı örnekler burada ve burada yer alıyor, Dream Machine birçok benzerinden farklı olarak buradaki internet sitesi üzerinden şu an ücretsiz bir şekilde denenebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geçtiğimiz ay içinde Kuaishou imzalı KLING de duyurulmuştu. Yazılanlardan videolar oluşturabilen ve buradaki X paylaşımında da görebileceğiniz üzere çok iyi sonuçlar ortaya koyan KLING, Çin merkezli Kuaishou tarafından geliştiriliyor. 2 dakikaya kadar 1080P çözünürlükte 30 fps videolar oluşturabildiği belirtilen servis, gelecekte yapay zeka üretimi olduğu kesinlikle belli olmayan içerikler oluşturma potansiyeline sahip. Resmi sitesi burada yer alan servis, halen herkese açılmış değil.

OpenAI imzalı Sora ise geçtiğimiz aylarda sık sık bir YouTube detayı ile ses getirmişti. OpenAI CTO’su Mira Murati geçtiğimiz aylarda Joanna Stern tarafından sorulan, “Sora, YouTube videoları ile eğitildi mi?” sorusuna bir süre düşündükten sonra şaşırtıcı şekilde, “Ondan tam olarak emin değilim” cevabını vermişti.

Sistemin eğitiminde herkese açık videoları ve aynı zamanda özel olarak lisansladıkları video setlerini kullandıklarını belirten Murati, yasal bir sorun yaşamamak adına direkt olarak kabul etmiyor, ilginç olarak da reddetmiyor ancak çok ama çok yüksek ihtimalle Sora’nın eğitiminde YouTube’daki milyonlarca videodan yardım alındı.

Sistemin nefes kesen mevcut haline YouTube’daki videolardan destek alınmadan gelmesi çok mümkün görünmüyor, OpenAI genel olarak herkese açık içeriklerin LLM (Büyük Dil Modeli) eğitiminde ücretsiz şekilde kullanılabileceğini düşünüyor. Bu konu daha sonra bir kez daha gündeme geldi çünkü OpenAI COO’su Brad Lightcap da tarafına yöneltilen, “Sora YouTube videolarıyla mı eğitildi?” sorusuna cevap vermekten kaçındı.

Bu konuda konuşan YouTube CEO’su Neal Mohan, OpenAI’ın Sora’yı eğitmek için YouTube videolarını kullanıp kullanmadığını bilmiyor ancak böyle bir durumun platformun politikalarının açık bir ihlali olacağını belirtiyor. YouTube önümüzdeki dönemde bu konu özelinde OpenAI’a ciddi bir dava açabilir. Eğer kaçırdıysanız firmanın yeni yapay zeka modeli “Sora”, yazılanlardan 60 saniyelik videolar üretebiliyor ve çok ama çok iyi sonuçlar ortaya koyuyor.

Runway Gen-3 Alpha yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu