reklamı kapat

POPÜLER

Dream Machine

OpenAI imzalı Sora rakibi bir sistem daha: “Dream Machine”

OpenAI imzalı Sora rakibi bir sistem daha geldi. Dream Machine adı verilen Luma AI imzalı sistem, iyi sonuçlar ortaya koyuyor.

Luma AI’ın yeni sistemi Dream Machine, aynı OpenAI’ın Sora’sı gibi yazılanlardan videolar oluşturabiliyor. Tanıtım videosunu aşağıda izleyebileceğiniz sistem, şu an 2 dakika içerisinde 5 saniyelik yüksek kaliteli sonuçlar ortaya koyabiliyor. Zamanla daha uzun içerikler üretebileceği belirtilen teknoloji, deneyenleri fazlasıyla etkiliyor. Sistem ile üretilen bazı örnekler burada ve burada yer alıyor, Dream Machine birçok benzerinden farklı olarak buradaki internet sitesi üzerinden şu an ücretsiz bir şekilde denenebiliyor. Geçtiğimiz hafta içinde de Kuaishou imzalı KLING duyurulmuştu. Yazılanlardan videolar oluşturabilen ve buradaki X paylaşımında da görebileceğiniz üzere çok iyi sonuçlar ortaya koyan KLING, Çin merkezli Kuaishou tarafından geliştiriliyor. 2 dakikaya kadar 1080P çözünürlükte 30 fps videolar oluşturabildiği belirtilen servis, gelecekte yapay zeka üretimi olduğu kesinlikle belli olmayan içerikler oluşturma potansiyeline sahip. Resmi sitesi burada yer alan servis, şimdilik herkese açılmış değil.

OpenAI imzalı Sora ise bu aralar sık sık bir YouTube gelişmesi ile ses getirmişti. OpenAI CTO’su Mira Murati geçtiğimiz aylarda Joanna Stern tarafından sorulan, “Sora, YouTube videoları ile eğitildi mi?” sorusuna bir süre düşündükten sonra şaşırtıcı şekilde, “Ondan tam olarak emin değilim” cevabını vermişti.

Sistemin eğitiminde herkese açık videoları ve aynı zamanda özel olarak lisansladıkları video setlerini kullandıklarını belirten Murati, yasal bir sorun yaşamamak adına direkt olarak kabul etmiyor, ilginç olarak da reddetmiyor ancak çok ama çok yüksek ihtimalle Sora’nın eğitiminde YouTube’daki milyonlarca videodan yardım alındı.

Sistemin nefes kesen mevcut haline YouTube’daki videolardan destek alınmadan gelmesi çok mümkün görünmüyor, OpenAI genel olarak herkese açık içeriklerin LLM (Büyük Dil Modeli) eğitiminde ücretsiz şekilde kullanılabileceğini düşünüyor. Bu konu daha sonra bir kez daha gündeme geldi çünkü OpenAI COO’su Brad Lightcap da tarafına yöneltilen, “Sora YouTube videolarıyla mı eğitildi?” sorusuna cevap vermekten kaçındı.

Bu konuda konuşan YouTube CEO’su Neal Mohan, OpenAI’ın Sora’yı eğitmek için YouTube videolarını kullanıp kullanmadığını bilmiyor ancak böyle bir durumun platformun politikalarının açık bir ihlali olacağını belirtiyor. YouTube önümüzdeki dönemde bu konu özelinde OpenAI’a ciddi bir dava açabilir. Eğer kaçırdıysanız firmanın yeni yapay zeka modeli “Sora”, yazılanlardan 60 saniyelik videolar üretebiliyor ve çok ama çok iyi sonuçlar ortaya koyuyor.

Dream Machine yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER