reklamı kapat

POPÜLER

Picsart ve Getty Images

Getty Images ve Picsart, yazılanlardan görsel üreten yeni bir sistem için bir araya geldi

 - Güncelleme: 15 Haziran 2024 11:40

Stok fotoğraf devlerinden Getty Images ve Picsart, yazılanlardan görsel üreten yeni bir sistem için bir araya geldi.

Getty Images ve Picsart tarafından hazırlanan bu yazılanlardan görseller üretebilen yeni sistem, sadece Getty’nin lisansını aldığı/ödediği fotoğraflar ile eğitilmiş. Bu sayede rakiplerin yaşadığı bazı yasal sorunlardan tamamen uzak olan sistem, ilk aşamada sadece Picsart’ın ücretli aboneleri tarafından kullanılabilecek. Lisanslı fotoğraflar ile eğitildiği için ürettiği sonuçların ticari açıdan güvenli olduğu belirtilen sistemin, paylaşılan örnek sonuçları burada yer alıyor. Bünyesindeki stok fotoğraflar rakiplerin hemen hepsi tarafından izinsiz olarak kullanılan Getty Images, kendi çözümüyle en ideal yolda gidiyor. Bu aralar yazılanlardan videolar üreten sistemler de çok ses getiriyor. Örneğin geçtiğimiz günlerde OpenAI imzalı Sora’nın rakibi Dream Machine gelmişti. Luma AI’ın yeni sistemi Dream Machine, aynı OpenAI’ın Sora’sı gibi yazılanlardan videolar oluşturabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tanıtım videosunu aşağıda izleyebileceğiniz sistem, şu an 2 dakika içerisinde 5 saniyelik yüksek kaliteli sonuçlar ortaya koyabiliyor. Zamanla daha uzun içerikler üretebileceği belirtilen teknoloji, deneyenleri fazlasıyla etkiliyor. Sistem ile üretilen bazı örnekler burada ve burada yer alıyor, Dream Machine birçok benzerinden farklı olarak buradaki internet sitesi üzerinden şu an ücretsiz bir şekilde denenebiliyor.

Geçtiğimiz hafta içinde de Kuaishou imzalı KLING duyurulmuştu. Yazılanlardan videolar oluşturabilen ve buradaki X paylaşımında da görebileceğiniz üzere çok iyi sonuçlar ortaya koyan KLING, Çin merkezli Kuaishou tarafından geliştiriliyor. 2 dakikaya kadar 1080P çözünürlükte 30 fps videolar oluşturabildiği belirtilen servis, gelecekte yapay zeka üretimi olduğu kesinlikle belli olmayan içerikler oluşturma potansiyeline sahip. Resmi sitesi burada yer alan servis, şimdilik herkese açılmış değil.

Getty Images ve Picsart yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu