reklamı kapat

POPÜLER

OpenAI Sora

Adobe bir OpenAI Sora rakibi üzerinde çalışmaya başladı

Yazılım dünyasının en büyük isimlerimden olan Adobe, resmi doğrulamaya göre bir OpenAI Sora rakibi üzerinde çalışmaya başladı.

OpenAI firmasının yeni yapay zeka modeli “Sora”, eğer bilmiyorsanız yazılanlardan 60 saniyelik videolar üretebiliyor ve çok ama çok iyi sonuçlar ortaya koyuyor. Bu alana biraz geç giriş yapan ancak çok iddialı bir altyapı hazırlayan firma, bu konuda rakipsiz kalmayacak. Örneğin bugün öğrendiğimiz kadarıyla süreçte Adobe firması da çalışmaya başlamış durumda. Yazılanları videoya dönüştürecek bir sistem geliştiren ve bu sistemin temelindeki modeli eğitmek için parasıyla video satın almaya başlayan firma, yapay zeka / üretken yapay zeka tarafında uzun zamandır yer alıyor, hali hazırda yazılanları görsel haline getiren bir sistemi bulunuyor. Halen inanılmaz seviyede etkileyen yapay zeka sistemi OpenAI Sora, en son paylaşılan bir müzik videosu ile ses getirmişti. 2 dakikalık bu videonun arkasında “August Kamp” yer alıyordu, “Worldweight” isimli şarkı için Sora ile gerçekten ilginç görüntülerin oluşturulduğu görülüyor. OpenAI bu sistemi geçtiğimiz hafta Hollywood yöneticilerine gösterecek haberiyle gündeme gelmişti. Daha sonra öğrendiğimiz kadarıyla Sora’nın yapabildikleri yakın zaman önce, direkt olarak OpenAI CEO’su Sam Altman tarafından Universal, Paramount ve Warner Bros Discovery gibi dev şirketleri üst düzey yöneticilerine gösterildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

OpenAI yönetimi, daha fazla para kazanmak için Hollywood stüdyoları, medya yöneticileri ile ajanlarla eğlence sektörü tarafında ortaklıklar kurmak ve film yapımcılarını Sora’yı çalışmalarına entegre etmeye teşvik etmek istiyor. Sora, daha şimdiden çok büyük bir gelecek potansiyeli ortaya koyuyor ve yapabildikleriyle özellikle film / dizi yapımcılarını oldukça korkutuyor.

O isimlerden birisi olan Tyler Perry, bir röportaj kapsamında şok etkisi yaratan Sora’yı gördükten sonra tam 800 milyon dolarlık prodüksiyon stüdyosu genişletme planını beklemeye aldığını söylemişti. Sora gibi akıllara durgunluk veren sistemlerin iyi ya da kötü anlamda sektörün her köşesine dokunacağını belirten Perry, bu sistemlerin film / dizi sektörünü derinden etkileyeceğini düşünen tek isim konumunda da yer almıyor, yeni bir dönem kapıda bulunuyor.

Bunlar da OpenAI ile paylaşılan diğer bazı yeni Sora videoları:

Adobe adımları yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER