reklamı kapat

POPÜLER

Adobe Express

Sosyal medya için içerik üretimi odaklı yeni Adobe Express uygulaması çıktı [Video]

 - Güncelleme: 18 Nisan 2024 17:10

Spesifik olarak sosyal medya paylaşımlarına özel içerik üretimi odaklı hazırlanan mobil uygulama Adobe Express herkese için çıktı.

Bir süredir beta testleri yapılan Adobe Express, şu an iOS için buradan, Android içinse buradan ücretsiz olarak (Creative Cloud abonelerine elbette ekstra imkanlar sunuluyor) elde edilebiliyor. Firma tarafından, “Adobe Express, yapay zeka destekli içerik oluşturma uygulamasıdır.” şeklinde tanımlanan ve aynı zamanda web sürümü de olan uygulama, üretken yapay zeka sistemi “Firefly” temelinde sadece yazarak görseller üretmenize imkan tanıyor ve bu altyapı büyük zaman kazandırabiliyor. TikTok, Instagram, X, Facebook ve diğer sosyal medya servislerindeki hızlı paylaşımlara odaklanan uygulama, yapılan seçimlere / çizilen şekillere uygun görseller üretebiliyor olmasıyla dikkat çekiyor ve hepsine ek olarak farklı tarzlarda metinler ile hareketli içerikler de oluşturabiliyor. Firma uygulama ile tam olarak neler yapılabileceğini direkt olarak aşağıdaki video ile gözler önüne seriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bundan önce Adobe Premiere Pro gündeme gelmişti. Adobe biliorsunuz üretken yapay zeka araçları üzerinde uzun zamandır çalışıyor, Generative Fill gibi araçlar Photoshop içerisinde hali hazırda harikalar yaratıyor. Süreç önümüzdeki dönemde ise video tarafına girecek ve Adobe Premiere Pro kullanıcıları videolarına yapay zeka ile obje ekleyip, otomatik seçimler ile obje çıkarabilecek (Örnek video sayfanın altında). Yazılı komutlar ile kontrol edilecek bu altyapı, kişilere birçok projede inanılmaz zaman kazandıracak, burada özellikle yapay zeka destekli obje silme çok kullanılacak. Bu temelde video sürelerinin uzatılmasına da imkan tanıyacaklarını belirten firma, bu özellikler için şu an sadece bir “geliştirme” duyurusu yapıyor, çıkış için bir tarih vermiyor ancak yıl sonuna doğru bir adım atılacağı düşünülüyor.

Bu arada Adobe kısa süre önce yapılan resmi doğrulamaya göre bir OpenAI Sora rakibi üzerinde de çalışıyor. OpenAI firmasının yeni yapay zeka modeli “Sora”, eğer bilmiyorsanız yazılanlardan 60 saniyelik videolar üretebiliyor ve çok ama çok iyi sonuçlar ortaya koyuyor. Bu alana biraz geç giriş yapan ancak çok iddialı bir altyapı hazırlayan firma, bu konuda rakipsiz kalmayacak. Yazılanları videoya dönüştürecek bir sistem geliştiren ve bu sistemin temelindeki modeli eğitmek için parasıyla video satın almaya başlayan Adobe, yapay zeka / üretken yapay zeka tarafında uzun zamandır yer alıyor, hali hazırda yazılanları görsel haline getiren bir sistemi bulunuyor.

Adobe Express yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu