reklamı kapat

POPÜLER

OpenAI Sora

“OpenAI imzalı Sora henüz Hollywood için hazır değil”

 - Güncelleme: 18 Nisan 2024 16:57

Halen inanılmaz seviyede etkileyen yapay zeka sistemi OpenAI Sora, aktarıldığı kadarıyla henüz Hollywood için hazır değil.

OpenAI firmasının yeni yapay zeka modeli “Sora”, eğer bilmiyorsanız yazılanlardan 60 saniyelik videolar üretebiliyor ve çok ama çok iyi sonuçlar ortaya koyuyor. Bu alana biraz geç giriş yapan ancak çok iddialı bir altyapı hazırlayan firma, sistemini geçtiğimiz ay Universal, Paramount ve Warner Bros Discovery gibi dev şirketlerin üst düzey yöneticilerine göstermişti. OpenAI yönetimi, daha fazla para kazanmak için Hollywood stüdyoları, medya yöneticileri ile ajanlarla eğlence sektörü tarafında ortaklıklar kurmak ve film yapımcılarını Sora’yı çalışmalarına entegre etmeye teşvik etmek istiyor. Sora, daha şimdiden çok büyük bir gelecek potansiyeli ortaya koyuyor ve yapabildikleriyle özellikle film / dizi yapımcılarını oldukça korkutuyor. O isimlerden birisi olan Tyler Perry, bir röportaj kapsamında şok etkisi yaratan Sora’yı gördükten sonra tam 800 milyon dolarlık prodüksiyon stüdyosu genişletme planını beklemeye aldığını söylemişti. Sora gibi akıllara durgunluk veren sistemlerin iyi ya da kötü anlamda sektörün her köşesine dokunacağını belirten Perry, bu sistemlerin film / dizi sektörünü derinden etkileyeceğini düşünen tek isim konumunda da yer almıyor, yeni bir dönem kapıda bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sora’yı şimdi gündeme getiren ise sistemi kullanma şansı elde eden bir film yapımcısı oldu. Gördüklerinden etkilenen ancak, “OpenAI imzalı Sora henüz Hollywood için hazır değil” diyen Paul Trillo, sistemin büyük bir potansiyel taşıdığını ancak daha uzun yıllara ihtiyacı olduğunu söylüyor. Sora’nın gerçek oyuncuların yerini almasının çok zor olduğunu belirten (Bu elbette aşırı büyük bir sürpriz olmuyor) Trillo, altyapının düşük bütçeli filmlerde ise büyük katkı sağlayacağını düşünüyor (Özellikle karakter barındırmayan görüntülerin üretimi Sora ile çok ucuz ve kolay hale gelebilir). Film yapım sürecindeki verimi artıracağı da söylenen sistemde, karakter tutarlılığına ulaşma konusunda daha gidilmesi gereken uzun bir yol olduğu da aktarılıyor.

OpenAI Sora yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu